Długi współmałżonka o których nie wiedziałam i intercyza

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDługi współmałżonka o których nie wiedziałam i intercyza
Monika zapytał 5 lat temu

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, jak to wygląda dokładnie. Mam darowiznę już po ślubie w postaci działki i domu, wspólnie z mężem mamy zakupioną działkę, a Mąż przed ślubem miał długi, o których nie wiedziałam, gdy mąż nie będzie w stanie ich spłacić czy stracę dom i działki?

A co z majątkiem jeśli w trakcie małżeństwa mąż będzie miał nowe długi? Co najlepiej zawrzeć w akcie notarialnym o intercyzę gdy mąż ma długi?

Czy długi męża zawarte po ślubie będą ściągane ode mnie podczas rozwodu? gdy nie posiadamy intercyzy?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, w tym momencie łączy Was ustawowa wspólność majątkowa, która praktycznie oznacza tyle, że zarówno majątek zgromadzony po ślubie, jak i powstałe wówczas długi dzielicie po połowie.

Oczywiście dom i działka darowana wyłącznie Tobie nie stanowi majątku wspólnego, więc co do zasady wierzyciele męża nie będą mogli po nie sięgnąć. Inaczej będzie ze wspólną działką i wybudowanym na niej budynku mieszkalnym. Nieruchomości te w części przypadającej mężowi mogą zostać zajęte za jego długi sprzed małżeństwa, a w całości za długi, które powstały w czasie małżeństwa.

Kiedy, jedno z małżonków prowadzi ryzykowne biznesy, czy lubi się zapożyczać intercyza może okazać się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że postanowienia umowy o ustanowienie rozdzielności małżeńskiej nie działają wstecz. Dlatego poprzez zawarcie umowy małżeńskiej nie masz możliwości uchylenie się od odpowiedzialności za powstałe już długi męża, o których wiedziałaś i na które wyraziłaś zgodę.

Inaczej będzie z wnioskiem do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej. W tym przypadku można zwrócić się do sądu, by ten orzekł rozdzielność małżeńską z datą wsteczną. Jednakże muszą zaistnieć pewne przesłanki np. ukryte nawyki, hazard, interesy.

Jeśli masz wątpliwości i obawy, intercyza może ochronić Twój majątek, a przede wszystkim wypracowaną pensję, która co do zasady wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Jednak miej na uwadze, że nawet ograniczając swoją odpowiedzialność za długi męża, dom możesz stracić. Mając ½ prawa własności do danej nieruchomości, możesz jej nie utrzymać, kiedy wierzyciele męża skierują egzekucję do jego części.

Zastanów się więc lepiej, z czego wynikają długi męża i czy nie potrzebuje on fachowej pomocy. Jeśli prowadzi on nierentowne interesy, to być może powinien z nimi skończyć i zacząć pracę na etat, a jeśli zapożycza się, bo ma problemy z uzależnieniem, to pomoc psychologa może okazać się niezbędna.

boggie odpowiedział 4 lata temu

Czy potrzebujesz pożyczki na pomoc finansową przy przeprowadzaniu transakcji biznesowych? skontaktuj się z nami natychmiast: oferuje pożyczkę, która pomaga firmom, szpitalom, szkołom i wszelkiego rodzaju firmom utrzymać własne istnienie. przy umiarkowanym oprocentowaniu 3%. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. E-mail: boggiegroup@gmail.com