Dostałem wezwanie żądanie wyjaśnień od komornika – dziedziczenie

Forum prawneKategoria: KomornikDostałem wezwanie żądanie wyjaśnień od komornika – dziedziczenie
de343 zapytał 3 lata temu

Witam, Dostałem wezwanie żądanie wyjaśnień od komornika, dostałem informację od komornika, że mój zmarły tata miał dług w wysokości 40.000 zł. I że wymagają ode mnie informacji, jaki posiadam majątek. W czerwcu zrobiłem akt dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Nic od taty nie dostałem, miał same długi, moja mama tak samo, choć miała z nim separację. Co mam zrobić w tej chwili. Wzywają mnie z mocy art 801.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności muszę napisać, że jeśli faktycznie doszło do wszczęcia egzekucji przeciwko Tobie jako spadkobiercy zmarłego dłużnika to wierzyciele ojca działają bardzo szybko. Twoja sprawa nie mogła być bowiem wszczęta przed uzyskaniem przez wierzycieli klauzuli na następcę prawnego zmarłego.

Niemniej jeśli faktycznie w ciągu sześciu miesięcy zostały dopełnione wszelkie formalności, współpraca z komornikiem wydaje się niezbędna. Przyjąłeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza dlatego ponosisz odpowiedzialność za długi ojca jedynie do wysokości masy spadkowej.

Jeśli nabyty w spadku majątek wynosi 40 000 zł lub więcej egzekucja jest zasadna i może być zrealizowana. W takim razie warto podjąć kontakt z wierzycielami ojca celem zawarcia ugody. Być może istnieje szansa na zawarcie porozumienia i spłatę jego długów poza komornikiem.

Jednak Ty piszesz, że od ojca nic nie dostałeś – czyli mam rozumieć, że aktywa spadku wynosiły zero. Jeżeli tak właśnie przedstawia się sytuacja, należy złożyć do komornika wniosek o umorzenie egzekucji podnosząc przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz wskazując na ograniczenie egzekucji do wartości masy spadkowej ustalonej w spisie inwentarza, która wynosiła zero.

Podsumowując: Jeśli ojciec nie pozostawił żadnego spadku, nie poniesiesz też żadnej odpowiedzialności za spłatę jego długów. Należy jednak udać się do kancelarii komornika i złożyć odpowiednie wyjaśnienia oraz wniosek o umorzenie egzekucji.

Jeśli kancelaria komornika jest znacznie oddalona od Twojego miejsca zamieszkania, należy przesłać komornikowi pismo, o którym pisałam wyżej oraz wyjaśnienia, do których zostałeś zobowiązany. Natomiast jeśli komornik przystąpi do egzekucji Twojego majątku, zasadne będzie złożenie skargi na czynność komornika.

Michał odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję za informację, spadek z dobrodziejstwem inwentarza zrobiłem po śmierci mamy w roku 2021. Wiedziałem, że posiada długi i tak samo nic po niej nie dostałem. Tata zmarł w 2018 roku i wtedy nie robiłem aktu poświadczenia po śmierci jego (ponieważ nie wiedziałem, że tak można), ale pisze, że wg prawa nie musiałem tego robić, ponieważ i tak z automatu po 2015 roku spadek przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza.

Tata stracił dom w wyniku egzekucji komorniczej w 2018 roku, ja mu płaciłem za mieszkanie przed śmiercią. Nie mieszkał pod moim adresem. Nie miał dosłownie złamanego grosza. Pytanie, jakie pismo mam zredagować komornikowi, żeby oddalić zarzuty.

Ponieważ żąda on ode mnie wyjaśnień w celu podjęcia działań w celu  odzyskania należności dług 39.000 tys. plus 7.000 należność sądową. Sprawa długu toczy się od 2016 roku – tak jest w piśmie napisane. Pozdrawiam