E-mail od firmy windykacyjnej działającej na terenie UK w sprawie rzekomego długu w Polsce

Forum prawneKategoria: DługiE-mail od firmy windykacyjnej działającej na terenie UK w sprawie rzekomego długu w Polsce
xewrp8 zapytał 2 lata temu

Otrzymałam e-mail od firmy windykacyjnej działającej na terenie UK w sprawie rzekomego długu w Polsce. Zgodnie z zaleceniem wystosowałam maila o przesłanie nakazu zapłaty.

Ile wynosi czas przedawnienia jeśli rzekomy dług dotyczy karty kredytowej? Oczywiście zostałam postraszona, że sprawa pójdzie do sądu w UK.

Nie kontaktowałam się w żaden sposób oprócz wysłania prośby o przesłanie nakazu zapłaty – wyroku.

Czy będę musiała wnosić sprawę przedawnienie? Jak to wygląda?

5 odpowiedzi
Best Answer
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam Panią,

w pierwszej kolejności radzę sprawdzić, czy dana firma windykacyjna rzeczywiście istnieje.

Zakładam, że mieszka Pani na terenie UK skoro właściwość w sprawie będzie miał tamtejszy sąd. Dodam jeszcze, że kontakt mailowy nie wszczyna drogi formalnej i aby sprawa mogła pójść dalej, wierzyciel musi posługiwać się Pani aktualnym adresem.

Niemniej jednak odnosząc się do Pani pytań, to dług z karty kredytowej przedawnia się z upływem lat trzech od daty wymagalności spłaty poszczególnych rat (kwot minimalnych) lub całej kwoty po wypowiedzeniu przez bank umowy o kartę kredytową.

Jeżeli sprawa długu bankowego trafiła do sądu to mamy do czynienia z wydłużeniem się terminu przedawnienia roszczenia.

Długi, na które wierzyciel uzyskał nakaz zapłaty ewentualnie wyrok przedawniają się obecnie po upływie 6 lat o daty dokonania ostatniej czynności skutkujące przerwaniem biegu terminu przedawnienia roszczenia – orzeczenie sądu, postanowienie komornika itp.

Nie wiemy jednak jaki termin przedawnienia można zastosować w Pani sprawie. Sama Pani nie wie, czy wierzyciel uzyskał tytuł wykonawczy, czy nie – dlatego radzę mieć stały kontakt z firmą windykacyjną (pod warunkiem, że nawiąże ona kolejny kontakt), tak by nie dopuścić do zwiększenia kwoty zadłużenia o koszty windykacji i koszty sądowe.

Xewrp8 odpowiedział 2 lata temu

Ta firma windykacyjna to BEST z siedziba w Gdyni posiadająca reprezentanta w UK. Niestety tylko numer telefonu jest angielski, adres w Warszawie a w nawiasie podany ze oddział jest w Londynie.

Nawiązano ze mną kontakt poprzez maila oraz podany został mój stary adres tu w UK. Wystosowałam maila o przesłanie dokumentów. Nic nie potwierdzałam.

Uzyskałam odpowiedź, że dostanę zaszyfrowane dane i propozycje ugody. Z tego co Pani mówi bez posiadania mojego aktualnego adresu, nic nie jest jeszcze wszczęte ? Co oznacza uzyskanie tytułu wykonawczego ? Jeżeli dług jest w Polsce, a ja mieszkam na terenie UK to czy wymagany jest europejski nakaz zapłaty ? Kwota wymagana na ten moment z odsetkami to ok. 12000. Limit był 7000.

dziękuję za odpowiedź.

Ewelina odpowiedział 2 lata temu

Witam dostałam na e-maila informacje od Pana Daniela Liszewskiego Crossborder co.uk o długu ze SKOKU, który w 2015 r. zbankrutował i 2019 dług został odsprzedany i teraz jego firma windykacyjna ma ten dług, adres mailowy powiązany jest z kontem na Facebooku, poza tym jest tam moje panieńskie nazwisko, a jestem mężatką od 2011 r., nie pamiętam za bardzo czy takowy dług posiadam, coś miałam w SKOK-u, ale tego nie pamiętam. Od 2016 przebywam w UK. Co mam o tym myśleć?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności wypada ustalić, czy rzeczywiście jest Pani dłużnikiem upadłego SKOKU. Dlatego zachęcam do wygenerowania raportu BIK. W prosty sposób i całkowicie on-line może Pani dotrzeć do listy nieuregulowanych należności zarówno w bankach, jak i w takich instytucjach finansowych jak SKOKI.

Dodatkowo w raporcie BIK powinien znajdować się status sprawy oraz informacja, czy trafiła ona do postępowania sądowego.

To czy wierzyciel posługuje się tytułem egzekucyjnym, ma istotne znacznie, by móc myśleć o przedawnieniu roszczenia, a co za tym idzie możliwości uchylenia się od obowiązku zapłaty.

Jeśli wierzyciel posługuje się nakazem zapłaty zaopatrzonym w klauzulę wykonalności, musi Pani sama przemyśleć, czy chce dług spłacić, czy jednak podjąć walkę o uchylenie nakazu (tu należy szczegółowo przeanalizować sprawę, biorąc pod uwagę fakt, czy w dacie jej wytoczenia mieszkała Pani jeszcze w Polsce, a powód posługiwał się Pani aktualnym adresem).

Warto dodać, że jeśli dług jest wymagalny, a Pani zechce go spłacić, należy podjąć kontakt z Panem Liszewskim celem omówienia szczegółów spłaty, zawarcia ewentualnej ugody, umorzenia części odsetek itp.

Wiem, że wspomniana firma windykacyjna prowadzi windykację na etapie przedegzekucyjnym, a dodatkowo ma znaczne doświadczenie w przymusowym ściąganiu długów na terenie UK. Dlatego, jeśli dług faktycznie istnienie sprawy nie należy bagatelizować.

Zbyszek, Newcastle odpowiedział 10 miesięcy temu

U mnie podobnie, niestety olałem temat.
 
Miałem komornika w UK z pówództwa EOS ( pełnomocnik Pan Daniel) 

Twoja odpowiedź

7 + 1 =