E-mail od firmy windykacyjnej działającej na terenie UK w sprawie rzekomego długu w Polsce

Forum prawneKategoria: DługiE-mail od firmy windykacyjnej działającej na terenie UK w sprawie rzekomego długu w Polsce
Avatarxewrp8 zapytał 1 miesiąc temu

Otrzymałam e-mail od firmy windykacyjnej działającej na terenie UK w sprawie rzekomego długu w Polsce. Zgodnie z zaleceniem wystosowałam maila o przesłanie nakazu zapłaty.

Ile wynosi czas przedawnienia jeśli rzekomy dług dotyczy karty kredytowej? Oczywiście zostałam postraszona, że sprawa pójdzie do sądu w UK.

Nie kontaktowałam się w żaden sposób oprócz wysłania prośby o przesłanie nakazu zapłaty – wyroku.

Czy będę musiała wnosić sprawę przedawnienie? Jak to wygląda?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam Panią,

w pierwszej kolejności radzę sprawdzić, czy dana firma windykacyjna rzeczywiście istnieje.

Zakładam, że mieszka Pani na terenie UK skoro właściwość w sprawie będzie miał tamtejszy sąd. Dodam jeszcze, że kontakt mailowy nie wszczyna drogi formalnej i aby sprawa mogła pójść dalej, wierzyciel musi posługiwać się Pani aktualnym adresem.

Niemniej jednak odnosząc się do Pani pytań, to dług z karty kredytowej przedawnia się z upływem lat trzech od daty wymagalności spłaty poszczególnych rat (kwot minimalnych) lub całej kwoty po wypowiedzeniu przez bank umowy o kartę kredytową.

Jeżeli sprawa długu bankowego trafiła do sądu to mamy do czynienia z wydłużeniem się terminu przedawnienia roszczenia.

Długi, na które wierzyciel uzyskał nakaz zapłaty ewentualnie wyrok przedawniają się obecnie po upływie 6 lat o daty dokonania ostatniej czynności skutkujące przerwaniem biegu terminu przedawnienia roszczenia – orzeczenie sądu, postanowienie komornika itp.

Nie wiemy jednak jaki termin przedawnienia można zastosować w Pani sprawie. Sama Pani nie wie, czy wierzyciel uzyskał tytuł wykonawczy, czy nie – dlatego radzę mieć stały kontakt z firmą windykacyjną (pod warunkiem, że nawiąże ona kolejny kontakt), tak by nie dopuścić do zwiększenia kwoty zadłużenia o koszty windykacji i koszty sądowe.

AvatarXewrp8 odpowiedział 1 miesiąc temu

Ta firma windykacyjna to BEST z siedziba w Gdyni posiadająca reprezentanta w UK. Niestety tylko numer telefonu jest angielski, adres w Warszawie a w nawiasie podany ze oddział jest w Londynie.  Nawiązano ze mną kontakt poprzez maila oraz podany został mój stary adres tu w uk. Wystosowałam maila o przesłanie dokumentów. Nic nie potwierdzalam. Uzyskałam odpowiedz ze dostanę zaszyfrowane dane i propozycje ugody. Z tego co Pani mówi bez posiadania mojego aktualnego adresu nic nie jest jeszcze wszczęte ? Co oznacza uzyskanie tytułu wykonawczego ? Jeżeli dług jest w Polsce a ja mieszkam na terenie Uk to czy wymagany jest europejski nakaz zapłaty ? Kwota wymagana na ten moment z odsetkami to ok 12000. Limit był 7000. 
dziekuje za odpowiedz

Twoja odpowiedź