Egzekucja alimentów a inne długi

Kategoria: AlimentyEgzekucja alimentów a inne długi
Zientek zapytał 4 miesiące temu

Witam mam takie pytanie, płacę obecnie alimenty na córkę, jednak mam inne zaległości płatnicze, które obsługuje czterech komorników, są to kwoty po 900, 1500, 3400, 1100 zł, oprócz alimentów które spłaca komornik z mojej pensji i jest to piąty komornik, na jego konto wpłynęło przez ostatnie trzy miesiące ok. 6 tys. zł, dodatkowo jednak żaden dług z innych zajęć komorniczych nie został spłacony.

Bardzo proszę o podpowiedź, czy może tak być, że komornik ma moje pieniądze, a nie robi nic, żeby spłacać resztę dłużników. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że mogło dojść do “zablokowania” środków przez jednego z komorników, a dokładnie tego, na którego konto pracodawca przekazał potrącenia z pensji. Powyższe jest wynikiem zbiegu egzekucji do tego samego składnika majątku, jakim jest właśnie Pana wynagrodzenie za pracę.

Dla wyjaśnienia napiszę, że po tym, jak kilku komorników zajęło Pana pensję, pracodawca zobowiązany był dokonać potrącenia i przekazać środki temu komornikowi, który jako pierwszy dokonał zajęcia, jednocześnie informując pozostałych komorników o zbiegu.

Dopóki zbieg nie zostanie rozstrzygnięty, pieniądze mogą zostać “zamrożone”.

Dodam jeszcze, że potrącenie w wysokości 6 000 zł nie daje możliwości zamknięcia prowadzonych postępowań egzekucyjnych. Proszę pamiętać o pierwszeństwie zaspokojenia roszczeń. To mają zobowiązania alimentacyjne. Dopiero kwoty, które pozostaną po spłacie alimentów, będą dzielone na pozostałe zobowiązania. Długi więc nie są regulowane w kolejności, lecz maleją na skutek proporcjonalnego dzielenia kwot przez komornika.

Niemniej, jeśli jest Pan ciekaw, co dzieje się w sprawach zachęcam wykonać telefon do każdego z komorników. Może Pan również wystosować oficjalne wnioski o udzielenie informacji. Uważam jednak, że w rozmowie telefonicznej otrzyma Pan istotne szczegóły – znacznie szybciej i prościej.

Twoja odpowiedź