Egzekucja komornicza za dług w US mimo uchylenia zajęcia?

Forum prawneKategoria: KomornikEgzekucja komornicza za dług w US mimo uchylenia zajęcia?
fx125m zapytał 4 lata temu

Witam mam pytanie o zajęcie komornicze. Aktualizowałem dane w banku i dowiedziałem się, że mam zajęcie komornicze EA z 2014. Prawdopodobnie US skierował w 2014 sprawę do komornika sądowego. Pomijam kwotę, która w ogóle się nie zgadza i jest to 90 tys. zł z odsetkami. W 2015 roku dostałem pismo z US o uchyleniu zajęcia.

Czy jest możliwe, by komornik dalej zajmował konto bankowe za dług wobec Urzędu Skarbowego? Spłacamy z żoną ZUS- zajęcie z pensji (kwota około 30 tys.), więc się nie spina nam to zajęcie komornicze (kwota), chyba że jest zbieżność egzekucji (to była spółka cywilna). VAT nam został około 13 tys. do spłaty.

Dziwne jest to, że z pozostałych kont mamy pościągane zajęcia komornicze. Więc to umorzenie egzekucji i tak się przerwało, bo spłacamy dług. Martwi mnie tylko to, że jest takie na taką dużą kwotę.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, przede wszystkim w pierwszej kolejności muszę napisać, że podana przez Ciebie sygnatura wskazuje na zajęcie administracyjne.

Egzekucją długów administracyjnych, takich jak mandaty karne, nieuregulowane podatki, grzywny i inne należności o charakterze publicznym zajmują się Urzędy Skarbowe.

Wiedz, że Urząd Skarbowy, by odzyskać należność, nie musi angażować komornika, bowiem został przez ustawodawcę wyposażony w narzędzia prawne pozwalające m.in. na dokonanie zajęcia rachunków bankowych, których posiadaczem jest dłużnik. O egzekucji w administracji traktuje ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zatem, jak widzisz w 2014 roku, to nie komornik dokonał zajęcia rachunku bankowego, lecz Urząd Skarbowy i to właśnie on pomimo wystosowania do Ciebie informacji o zdjęciu zajęcia nie zwolnił rachunku.

W tym momencie doradzam kontakt z Urzędem Skarbowym i wyjaśnienie zajęcia.

Sprawę możesz próbować wyjaśnić telefonicznie lub składając oficjalne pismo – wniosek o zdjęcie zajęcia z rachunku bankowego po umorzeniu egzekucji.