Firma Profi Credit straszy, że mam spłacić dług po mojej mamie

Forum prawneKategoria: WindykacjaFirma Profi Credit straszy, że mam spłacić dług po mojej mamie
Joanna zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry. Firma Profi Credit straszy, że mam spłacić dług po mojej mamie. W piątek zawitał do mnie pracownik firmy Profi Credit, że moja mama która zmarła 29.12.2019 roku, zostawiła dług w wysokości 12 000 zł. Pracownik Profi Credit powiedział, że jak wpłacę, zrobi mi promocje i będę mogła wpłacić 10 000 zł. Nie odrzuciłam spadku, jednak mama nie miała spadku w ogóle. Nie miała nic na siebie, po prostu nie posiadała majątku. Co zrobić w takiej sytuacji?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

uważam, że należy powołać się na ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe. Należy przypomnieć pracownikowi firmy kredytowej, że doszło do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co sprowadza się do faktu, że ponosisz zerową odpowiedzialność za długi mamy (mama nie pozostawiła żadnego majątku). Dalej należy wskazać, że z uwagi na powyższe nie zamierzasz regulować przedmiotowej należności, a co więcej wnosisz o zaprzestanie dalszych działań windykacyjnych.

Dodaj również, że wierzyciel mamy nie posiada wobec Ciebie tytułu egzekucyjnego i że nie opłaca mu się o takowy występować do sądu, bowiem nie odzyska należności, a poniesie jedynie koszty postępowania sądowego. Następnie dodaj, że złożyłaś w sądzie wykaz inwentarza po mamie.

Aby nie być gołosłowną, należy takowy wykaz przygotować i złożyć w przeciągu najbliższych dni w sądzie spadku. Wykaz inwentarza przygotowuje się na formularzu udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na gotowym wzorze umieszcza się informacje na temat majątku zmarłego oraz pozostawionych przez niego długach. Wypełniony i podpisany formularz składa się w sądzie bez żadnej opłaty.

Dodam jeszcze, bo na pewno się zastanawiasz, jak jest z Twoją odpowiedzialnością za długi spadkowe- otóż jeśli mama nie pozostawiła żadnego majątku, to nie ponosisz też odpowiedzialności za jej zobowiązania. Fakt ten nie ulegnie zmianie, nawet jeśli wierzyciel uzyska sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku – złożony wykaz majątku będzie podstawą do uchylenia się od obowiązku spłaty długów mamy.

Czuj się więc pewnie w rozmowie z windykatorem i nie pozwól “wmanewrować się” w spłatę długów po mamie, od których odpowiedzialności możesz uciec, po tym jak doszło do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Powodzenia!

Twoja odpowiedź

12 + 10 =