Firma w Czechach – długi w Polsce – czy mogą ścigać mnie w Czechach?

Forum prawneKategoria: DługiFirma w Czechach – długi w Polsce – czy mogą ścigać mnie w Czechach?
DF45 zapytał 2 lata temu

Witam. Pracuje w Czechach i niedługo będę mieć komornika w Polsce. Zameldowany jestem u mamy, ale nie posiadam tam żadnych swoich rzeczy i za niedługo planuje się wymeldować. Czy komornik może zająć rzeczy które są w mieszkaniu pomimo ze nie należą do mnie ? Czy komornik może zweryfikować, że pracuje w Czechach? Mam 3 kredyty chwilówki na łączną kwotę 30 000 zł.

Jeśli firma której winien jestem pieniądze, zażąda europejską egzekucję, musi znać mój adres czy to dla nich problem ? Jakie są szanse, że będą ścigać mnie za granica w Czechach ? Mam legalna prace od 5 lat na umowę. Pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że w toku postępowania egzekucyjnego komornik może dokonać zajęcia majątku dłużnika m.in. wynagrodzenia za pracę, ruchomości, pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. Dlatego jeśli dojdzie do wszczęcia egzekucji, komornik podejmie działania zmierzające do ustalenia składników Pana majątku. Na początku zwróci się do ZUS i US, by ustalić, czy posiada Pan stałe dochody, które można zająć.

Dodam, że mając informacje z ZUS, komornik może dotrzeć do pracodawcy dłużnika. Jednak Pan podaje, że pracuje w Czechach. Jeśli więc pracodawcą jest zagraniczna firma i składki oraz podatki opłacane są w Czechach, polski komornik nie będzie mógł dokonać zajęcia Pana wynagrodzenia za pracę. Aby doszło do egzekucji z pensji, niezbędny będzie europejski nakaz zapłaty.

Ten można uzyskać dość łatwo. Niemniej brak adresu dłużnika może nieco utrudnić całą procedurę. Jednakże powód nie ma obowiązku wykazywania dowodami, że wskazany przez niego adres pozwanego jest prawidłowy. Może więc dojść do uprawomocnienia się nakazu zapłaty, nawet jeśli jego odpis nie zostanie przez pozwanego odebrany – jeśli sąd nie poweźmie wątpliwości co do prawidłowości wskazanego adresu.

Z uwagi na powyższe nie można przyjąć, że w Pana sprawie uzyskanie ENZ będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione przez to, że wierzyciele nie posiadają aktualnego Pana adresu w Czechach. Nie można również w żaden sposób założyć, co zrobią wierzyciele – czy skierują egzekucję długu do Czech.

Natomiast co do zajęcia ruchomości Pana mamy – otóż komornik może udać się do Pana miejsca zamieszkania, celem zajęcia majątku ruchomego, niemniej po uzyskaniu informacji, że w mieszkaniu nie znajdują się żadne przedmioty należące do Pana, powinien odstąpić od zajęcia.