Firma windykacyjna żąda spłaty przedawnionego kredytu

Forum prawneKategoria: WindykacjaFirma windykacyjna żąda spłaty przedawnionego kredytu
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej? W połowie 2016 roku wzięłam przez internet kredyt z banku WBK. 1500 zł. Teraz zaczęli przychodzić do mnie z firmy windykacyjnej Eos KSI, jeszcze nic nie zapłaciłam ani nie podpisałam ugody z windykacją. Pan windykator powiedział, że żeby dług się przedawnił, muszę iść do sądu, czy to prawda?

Czy firma windykacyjna Eos KSI może mnie nachodzić? Minęły już 3 lata, czy muszę ten kredyt spłacić, czy faktycznie iść do sądu o przedawnienie kredytu? czy to już samo jest przedawnione i nie mają Prawa do mnie przychodzić i żądać spłaty przedawnionego kredytu? Dziękuję za odpowiedź.

Acha, gdzie mogę ściągnąć wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, jeżeli od wypowiedzenia kredytu minęło całe trzy lata i w tym okresie wierzyciel – bank lub jego następca prawny (np. firma windykacyjna) nie skierowała przeciwko Tobie pozwu do sądu o zapłatę i nie doszło do uznania długu, to rzeczywiście dług z kredytu w banku WBK mógł ulec przedawnieniu.

Aby podnieść przedawnienie długu, dłużnik nie musi iść do sądu, nawet dlatego, że nie ma takiej instytucji jak potwierdzenie przez sąd przedawnienia.

Nie posiadasz zatem prawnej możliwości uzyskania od sądu postanowienia, że dług się przedawnił.

Dłużnik jednak może bronić się, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia jedynie w sprawie o zapłatę z wniosku wierzyciela.

W tym momencie zasadnym będzie wezwanie Pana windykatora do przedłożenia orzeczenia sądu stwierdzającego obowiązek zapłaty należności wynikającej z kredytu, o którym piszesz.

Jeśli nie posiada on wyroku, bądź nakazu zapłaty to nie może w żaden sposób zmusić Cię do zapłaty długu i dalsza windykacja będzie niezasadna.

Jeżeli uważasz, że dług jest przedawniony, prześlij firmie windykacyjnej pismo z żądaniem zaniechania dalszej windykacji z uwagi na przedawnienie roszczenia.

W tym celu pobierz poniższy wzór pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

1 odpowiedział 5 lat temu

Witam, właśnie dostałem zajęcie komornicze mojego wynagrodzenia (umowa zlecenie), firma windykacyjna BEST powołuje się na wyrok sądu wschód Lublin z 2014 roku, od tamtej pory nie miałem żadnych pism i podanych kwot (szczerze to nie pamiętam czy odebrałem pismo w 2014 r. dotyczące tego zadłużenia).

Zadłużenie jest z T-mobile, miałem działalność gospodarczą wtedy i wziąłem komputer na raty i jakieś niespłacone faktury, i teraz dostałem pismo od firmy windykacyjnej BEST, że zajmą mi wynagrodzenie, czy jest możliwe, aby ten wyrok z 2014 roku przedawnił się do teraz?

Czy mogę wnosić o przedawnienie z tytułu roszczeń, bo to było wszystko na firmę i w sumie już jej nie ma.

Daniel M. odpowiedział 4 lata temu

Dostałem list z windykacji EOS KSI Polska Sp. z o. o. Obecnie od 12 lat mieszkam zagranica, wiec, w jakikolwiek sposób nie można mnie było powiadomić o domniemanym długu, skontaktowałem się z panem, który zajmuje się tą sprawą. Powiedział, że w przyszłym tygodniu przęśle mi dokumenty na skrzynkę e-mailową. Oraz że były przesyłane powiadomienia na adres, gdzie byłem zameldowany tylko problem taki, że te mieszkania już dawno nie istnieją, tak więc nie rozumiem, jak można było potwierdzić. Teraz czekam na przesyłanie dokumentów od komornika dotyczące tej sprawy. Bo nadal nie wiem, o co chodzi, sprawa dotyczy jakiegoś kredytu z banku sprzed ponad chyba 12 lat ING – obecnie Santander.