Jak napisać odwołanie od mandatu za brak biletu?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać odwołanie od mandatu za brak biletu?
Risa zapytał 2 miesiące temu

Mam syna inwalidę 1 stopnia 21 lat i w gminie dostałam informację, że do 24 roku mam prawo jeździć na jego dokumentach. Jechałam tramwajem i była kontrola, pokazałam syna dokumenty i powiedziałam, że jadę do psychiatry. Kanar powiedział, że jego to nie obchodzi i wypisał mi mandat. Napisałam odwołanie, czy mogę napisać odwołanie do sądu?

4 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam Panią serdecznie,

jeśli sprawa jest na etapie odwołania, to należy poczekać na odpowiedź przewoźnika.

Na tym etapie należy mieć jeszcze nadzieję, że sprawa nigdy nie oprze się o sąd, ponieważ Pani odwołanie zostanie uwzględnione.

Niemniej muszę wyjaśnić, że jeśli upłynie kilka tygodni – 4 lub 5, a Pani nie otrzyma odpowiedzi na odwołanie od mandatu, należy pofatygować się i wykonać telefon do przewoźnika, celem ustalenia, co dzieje się w sprawie.

Jeśli dowie się Pani, że jej odwołanie nie zostało uwzględnione, to niestety nie będzie Pani mogła iść do sądu. W ewentualnym sporze sądowym będzie Pani stroną pozwaną, dlatego dziś nie ma legitymacji procesowej. Należy więc czekać na kolejny krok ze strony przewoźnika.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Napiszę jednak, że jestem przekonana, że przed wystąpieniem na drogę sądową przewoźnik wezwie Panią do zapłaty. Wówczas znów zasadne będzie przygotowanie odpowiedzi i podniesienie, że racja jest po Pani stronie, bowiem w dacie wypisania mandatu za jazdę bez biletu posiadała Pani odpowiednie ulgi.

Natomiast w razie złożenia pozwu będzie Pani musiała być aktywna w sporze. Zasadne będzie złożenie odpowiedzi na pozew lub sprzeciwu od nakazu zapłaty, jeśli sprawa trafi do postępowania upominawczego.

Na koniec zaznaczę, że w każdym piśmie (i tym do przewoźnika i tym do sądu) należy powoływać się na dokumenty potwierdzające uprawnienia do 100% ulgi na przejazdy.

DYK odpowiedział 1 miesiąc temu

Czy przy sporządzaniu odwołania od mandatu należy korzystać jedynie z płatnego wzoru? Jadąc tramwajem i mając ważny bilet ulgowy (jestem studentem) zostałem ukarany mandatem za brak dokumentu uprawniającego mnie do przejazdu ulgowego. Prawdą jest, że nie miałem przy sobie żadnych dokumentów oprócz dowodu. Korzystałem z biletu w aplikacji “jakdojade”. Czy zrzut ekranu potwierdzający, że w chwili kontroli miałem aktywny bilet – wystarczy?

Mariola odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam. Czy mam szanse się odwołać od nałożonej kary za brak bilety? podróżowałam dziś pociągiem nie znam się na bietomatach i zawsze idę do kasy biletowej. Mam 25 lat zawsze korzystałam z biletu do 26 lat, jednak w ten weekend pokazałam w kasie legitymację. Miałam dziś dwie kontrolę rano, i po południu jak wracałam, kontroler dał mi mandat za bilet 200 zł, bilet miałam ważny, ale rzekomo legitymacja obowiązuje do 24, odkąd wróciłam – to nie mogę opanować płaczu, bo był bardzo nieludzki, co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Gerda odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry. Czy mam szanse na odwołanie się od mandatu za brak biletu? Dziś rano kupiłam dwa bilety normalne na 15 minut, jednak pomyliłam autobusy i ze stresu przy przesiadce zapomniałam skasować bilet, ponieważ nie jestem z miasta i sprawdzałam, jak mogę dojechać na miejsce docelowe, jednak wręczyłam go pani kontrolującej. Mimo wszystko dostałam mandat na 200 zł. Zdarzenie miało miejsce we Wrocławiu.

Twoja odpowiedź