Jak napisać odwołanie od mandatu za brak biletu?

Kategoria: Wzór pismaJak napisać odwołanie od mandatu za brak biletu?
Risa zapytał 2 tygodnie temu

Mam syna inwalidę 1 stopnia 21 lat i w gminie dostałam informację, że do 24 roku mam prawo jeździć na jego dokumentach. Jechałam tramwajem i była kontrola, pokazałam syna dokumenty i powiedziałam, że jadę do psychiatry. Kanar powiedział, że jego to nie obchodzi i wypisał mi mandat. Napisałam odwołanie, czy mogę napisać odwołanie do sądu?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam Panią serdecznie,

jeśli sprawa jest na etapie odwołania, to należy poczekać na odpowiedź przewoźnika.

Na tym etapie należy mieć jeszcze nadzieję, że sprawa nigdy nie oprze się o sąd, ponieważ Pani odwołanie zostanie uwzględnione.

Niemniej muszę wyjaśnić, że jeśli upłynie kilka tygodni – 4 lub 5, a Pani nie otrzyma odpowiedzi na odwołanie od mandatu, należy pofatygować się i wykonać telefon do przewoźnika, celem ustalenia, co dzieje się w sprawie.

Jeśli dowie się Pani, że jej odwołanie nie zostało uwzględnione, to niestety nie będzie Pani mogła iść do sądu. W ewentualnym sporze sądowym będzie Pani stroną pozwaną, dlatego dziś nie ma legitymacji procesowej. Należy więc czekać na kolejny krok ze strony przewoźnika.

Napiszę jednak, że jestem przekonana, że przed wystąpieniem na drogę sądową przewoźnik wezwie Panią do zapłaty. Wówczas znów zasadne będzie przygotowanie odpowiedzi i podniesienie, że racja jest po Pani stronie, bowiem w dacie wypisania mandatu za jazdę bez biletu posiadała Pani odpowiednie ulgi.

Natomiast w razie złożenia pozwu będzie Pani musiała być aktywna w sporze. Zasadne będzie złożenie odpowiedzi na pozew lub sprzeciwu od nakazu zapłaty, jeśli sprawa trafi do postępowania upominawczego.

Na koniec zaznaczę, że w każdym piśmie (i tym do przewoźnika i tym do sądu) należy powoływać się na dokumenty potwierdzające uprawnienia do 100% ulgi na przejazdy.

Twoja odpowiedź