Jak napisać odwołanie od podwyżki czynszu? WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać odwołanie od podwyżki czynszu? WZÓR
Damian K. zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry! dostałem od właściciela podwyższenie czynszu najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję 3 rok, wynajmujący chce podwyższyć czynsz aż o 300 zł, do zapłaty co miesiąc będę miał więc 1800 zł już po podwyżce. Biznes ledwo ciągnie, w związku z tym chcę napisać odwołanie od podwyżki czynszu.

Na co powinienem zwrócić uwagę, formułując takie pismo? uzasadnienie podwyżki czynszu było takie, że rośnie inflacja, koszty, podatki itd.

To, czy wynajmujący uwzględni moje odwołanie od podwyższenia czynszu to decyzja uznaniowa – to wiem, ale czy mam jeszcze jakieś inne sposoby, żeby wynajmujący nie podniósł mi czynszu w lokalu? czy jest jeszcze coś, co można zrobić? np. odroczenie podwyżki czynszu o pół roku? cokolwiek? proszę o szybką odpowiedź. PS. w umowie najmu nie ma nic na temat podwyższania czynszu.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności należy sięgnąć do umowy najmu mieszkania i odszukać tam zapisów mówiących o możliwości podwyższenia czynszu za lokal w trakcie obowiązywania umowy najmu.

Jeśli w umowie najmu nie ma zapisu regulującego tę kwestię, należy sięgnąć do regulacji kodeksowych. Zgodnie z zapisem art. 685(1) kodeksu cywilnego wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jeśli najemca nie zgodzi się na podwyżkę czynszu, może dojść do rozwiązania umowy najmu z uwzględnieniem terminów przewidzianych w umowie.

Z uwagi na powyższe muszę napisać, że nie pozostaje Ci nic innego, jak napisanie odwołania od podwyżki czynszu i ewentualne podjęcie negocjacji z właścicielem lokalu.

Należy skontaktować się z wynajmującym i użyć konkretów, by przekonać go do odstąpienia od natychmiastowej podwyżki czynszu. Wszystkie argumenty najlepiej zamieścić w pisemnym odwołaniu od podwyżki czynsz, wzór odwołania pobierzesz poniżej:

Odwołanie od podwyżki czynszu wzór

odwolanie-od-podwyzki-czynszu-wzor-pdf-doc

Odwołanie od podwyżki czynszu wzór

Jeśli najem jest długoterminowy, a Wasza współpraca do chwili obecnej przebiegła bezproblemowo, są to argumenty na Twoją korzyść. Możesz jednak użyć innych – pandemię, mały zarobek, duże koszty utrzymania (składki ZUS, podatki, opłaty).

Być może jeśli użyjesz odpowiednich argumentów, wynajmujący odstąpi od natychmiastowej podwyżki czynszu lub podwyżka nie będzie aż tak duża.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź

4 + 1 =