Jak napisać Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej WZÓR
AvatarOla W. zapytał 2 miesiące temu

Chcę złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej, małżonek trwoni nasz majątek, na który wspólnie długie lata pracowaliśmy. Od dłuższego czasu nie dogadujemy się, powodem jest alkoholi i jak podejrzewam hazard.

Czy mogę złożyć w sądzie pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między nami? żeby mąż nie przepił/przegrał całego naszego majątku? nie wykluczam w przyszłości pozwu rozwodowego.

Nie wiem, jak dalej sprawy się potoczą, jednak póki jeszcze do rozwodu nie doszło, chciałabym ustanowić sądownie rozdzielność majątkową. Od czego mam zacząć?

3 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

wniosek o orzeczenie przez sąd rozdzielności majątkowej małżeńskiej w Twojej sytuacji może być najlepszym rozwiązaniem. Nie zwlekaj więc dłużej, lecz już na dniach spróbuj przygotować i złożyć w sądzie odpowiedni wniosek. Wzór gotowego wniosku załączam poniżej:

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej wzór

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej wzór

Pamiętaj, że wniosek o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej małżeńskiej należy złożyć w Sądzie Rejonowym Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy ze względu na Wasze miejsce zamieszkania. Opłata od wniosku wynosi 200 zł i należy ją opłacić wraz z wniesieniem pisma do sądu.

Natomiast w kwestii samego wniosku, to należy go poprzeć problemami męża. Musisz wskazać na rozrzutny tryb życia, przepijanie i przegrywanie pieniędzy. Warto wskazać czas, kiedy dopatrzyłaś się nałogów u męża. Zastanów się również nad orzeczeniem rozdzielności z datą wsteczną. Sąd może ustalić rozdzielczość nawet na kilka lat wstecz, jeśli wykażesz, że mąż zaciągał zobowiązania bez Twojej wiedzy, a następnie ich nie regulował, zagrażając Twojemu majątkowi i majątkowi wspólnemu.

Dodam jeszcze, że na potwierdzenie podniesionych okoliczności, warto przedłożyć dowody. Mogą to być umowy kredytowe, wezwania do zapłaty kierowane do męża lub świadkowie, którzy znają historię Waszego małżeństwa.

Zastanów się również nad skierowaniem męża na przymusowe leczenie. W tym celu należy podjąć kontakt z właściwym miejscowo ośrodkiem profilaktyki leczenia uzależnień, zwanym potocznie AA.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

ustanowienie-przez-sad-rozdzielczosci-majatkowej-malzonkow

AvatarLucyfer odpowiedział 2 miesiące temu

Dokładnie, każdy z małżonków może zażądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd jeśli przemawiają za tym ważne powody, mało tego, ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonków może także żądać wierzyciel któregoś z małżonków.

Rozdzielność powstaje w dniu oznaczonym w wyroku, który wydał sąd. Możliwe jest też ustanowienie rozdzielności majątkowej wstecznej, sąd decyduje się na taki krok, szczególnie gdy małżonkowie żyli w rozłączeniu. Rozdzielność majątkowa małżonków powstaje z mocy prawa w przypadku, gdy jeden z małżonków ogłasza upadłość konsumencką.

Podobnie orzeczenie separacji spowoduje powstanie między obojga małżonkami rozdzielności majątkowej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Twoja odpowiedź