Jak nie płacić alimentów? nie mam na utrzymanie swojej rodziny

Forum prawneKategoria: AlimentyJak nie płacić alimentów? nie mam na utrzymanie swojej rodziny
Avataradam cz. zapytał 7 miesięcy temu

Witam serdecznie

Mam 23 letnia córkę która mieszka w Polsce jest studentka która nie uczęszcza na zajęcia ponieważ sytuacja COVID 19 jej tego nie umożliwia, ja mieszkam w UK, nie pracuję, ponieważ jestem po zawale serca i od roku jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ stan zdrowia mi nie pozwala na powrót do pracy.

Jestem obecnie na zasiłku Universal credit, który pomaga mi w opłaceniu mieszkania oraz utrzymaniu mnie i mojej 3 osobowej rodziny, żona i mój 14 letni syn.

Przed chorobą i tym całym zamieszaniem z Pandemią Coronavirus płaciłem alimenty, ale teraz nie mogę, ponieważ sam tych pieniędzy nie mam, córka moja nalega o spłatę zaległości paru miesięcy wstecz, co mam zrobić? skoro nie mam wystarczająco pieniędzy na utrzymanie mojej rodziny?

Bardzo proszę o pomoc oraz kontakt.

Bardzo dziękuję za poświęcenie chwili przeczytania tego listu

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Dzień dobry,

rozumiem, że chodzi o alimenty na córkę. Niestety tu sprawa może być nieco skomplikowana tym bardziej, jeśli nie uda się Panu dojść do porozumienia z córką.

Radzę z nią szczerze porozmawiać o swojej sytuacji materialno-bytowej i zaznaczyć, że obecnie nie ma Pan środków, by uregulować zaległość.

Proszę powiedzieć córce, że liczy na zrozumienie i zawarcie porozumienia. Warto powołać się na koronawirusa, bo przecież ona sama stała się ofiarą pandemii.

Myślę, że na córkę może wpłynąć argument, że jeśli nie będzie dążyć do porozumienia, wystąpi Pan do sądu z pozwem o zniesienie obowiązku alimentacji na pełnoletnie dziecko lub ewentualnie o obniżenie świadczenia.

Musi Pan wiedzieć, że takie roszczenie Panu przysługuje. Oczywiście córka nadal się uczy, jednak nie wyklucza to możliwości podjęcia, chociażby dodatkowego zatrudnienia. Również Pana sytuacja się zmieniła – przyszła choroba i pandemia – ma Pan więc argumenty, by starać się o obniżenie, a nawet zdjęcie obowiązku alimentacji na 23 – letnią córkę.

Powyższe wynika z regulacji art. 133 krio w brzemieniu:

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

W orzecznictwie sądów, w tym Sądu Najwyższego wskazuje się, że status studenta tylko wtedy uzasadnia otrzymywanie alimentów od rodziców, gdy rodzice studenta mogą pokryć wydatki związane ze studiami.

Mam jednak nadzieję, że uda się Panu porozumieć z córką, która zrezygnuje z roszczenia o zapłatę zaległych świadczeń i zgodzi się na niższe alimenty do czasu ukończenia studiów. Życzę powodzenia!

AvatarAdam Czekaj odpowiedział 7 miesięcy temu

Szanowny Panie Grzegorzu,
jestem niezmiernie wdzięczny za jasna i szybka odpowiedź.Oczywiscie postąpię zgodnie z Pańskimi wskazówkami.Mam nadzieje ze rozwiąże ta sprawe pozytywnie choć obawiam się ze łatwo nie będzie a mój stan zdrowia nie ułatwia mi tego ,do tego zona moja tez ma depresje a syn ciężko przechodzi kłopoty rodzinne.
dziekuje jeszcze raz,życzę zdrowia i spokoju w tych trudnych czasach
z wyrazami szacunku 
Adam Czekaj
 

Twoja odpowiedź