Jak odzyskać pieniądze od dłużnika za granicą?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaJak odzyskać pieniądze od dłużnika za granicą?
Avatarwde324 zapytał 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

Od kilku godzin czytam Państwa serwis, jednak nie potrafię znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Jak odzyskać dług od zameldowanego w Polsce, który otrzymuje wynagrodzenie na zagraniczne konto? Wyrokiem sądu, próbuję wyegzekwować należność od osoby prywatnej (wcześniej prowadzącej działalność gospodarczą).

Aktualnie dłużnik zamknął biznes przez długi i przebywa oraz mieszka w Polsce, jednak pracuje i wynagrodzenie otrzymuje w Czechach. Są jakieś narzędzia, żeby odzyskać pieniądze?

Należy zauważyć, że dłużnik mieszka w Polsce, przekraczając granice Polski jedynie w celu wykonania pracy. Europejski nakaz zapłaty oraz poszukiwanie komornika w Czechach nie wydają mi się sensowne, jeśli jego stały pobyt jest w Polsce. (to kwota blisko 20 tys. złotych na wymianę dachu, który nigdy wymieniony nie został).

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

przede wszystkim zwróć uwagę na okoliczność, że komornik może prowadzić egzekucję z różnych składników majątku dłużnika.

Oczywiście egzekucja z wynagrodzenia za pracę dłużnika wydaje się najprostsza, jeśli dłużnik posiada stały dochód. Podobnie jest z egzekucją z rachunku bankowego, kiedy dłużnik prowadzi firmę i na jego konto firmowe wpływają dochody z wykonanych prac, wówczas komornik może zająć 100 % wpływów.

Jednakże komornik ma prawo dokonać zajęcia innych składników majątku dłużnika, m.in. ruchomości (tu samochody, motocykle, sprzęt AGD i RTV itp.), nieruchomości, wierzytelności przysługujące dłużnikowi, zwrotu z podatku.

Mając powyższe na uwadze, doradzam Ci rozpoznanie się sytuacji majątkowej dłużnika, pod kątem tego, czy na terenie Polski posiada on majątek do zajęcia. Jeśli tak, to zaangażowanie komornika będzie zasadnym.

Najlepiej jeśli będzie to komornik, który będzie w stanie odwiedzić dłużnika w jego domu – dlatego ważne jest, by dłużnik zamieszkiwał w rewirze wybranego komornika.

Jeżeli się nie uda, to warto podjąć starania, aby dotrzeć do pracodawcy dłużnika – czeskiej firmy. Oczywiście polski komornika nie będzie mógł prowadzić egzekucji poza granicami kraju, jednak to on będzie właściwy dla Twojego dłużnika, którego miejscem zamieszkania jest przecież Polska.

Jak powyższe przekłada się do możliwości zajęcia zagranicznej pensji dłużnika przez czeski organ egzekucyjny trudno mi powiedzieć. Być może uda Ci się dotrzeć do prawnika, który zna czeskie prawo egzekucyjne. Gra warta jest świeczki, bowiem należność wynosi blisko 20 000 zł, do tego rosną odsetki.

Dodatkowo napiszę, że uzyskanie ETE (Europejski Tytuł Egzekucyjny) nie jest skomplikowaną sprawą, dlatego być może należy się o niego postarać, tym bardziej, kiedy podajesz, że Twój dłużnik ma innych wierzycieli.

Twoja odpowiedź