Jak ściągnąć dług od Polaka z Holandii?

Forum prawneKategoria: DługiJak ściągnąć dług od Polaka z Holandii?
MArek zapytał 3 lata temu

Jak ściągnąć dług od Polaka z Holandii? W 2015 roku powstało zadłużenie na terenie Polski. Złożyłem pozew o zapłatę w Polsce który jest w trakcie ustalenia terminu sprawy. Nie wiem jaki będzie finał w sądzie, ale chce zapytać, czy w razie wygranej w sądzie w Polsce mogę skutecznie dochodzić zapłaty, jak dłużnik wyjechał do Holandii i tam mieszka od 5 lat.

Wiem też, że ma kredyt hipoteczny tam i działalność jednoosobową i auto w leasingu. Proszę mi powiedzieć jakie są koszty egzekucji na terenie Holandii i czy jest możliwość ściągnięcia pieniędzy z Holandii.

Pozdrawiam
Marek

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Marku,

jeśli dochodzona przez Ciebie należność zostanie potwierdzona przez Polski sąd wyrokiem, po jego uprawomocnieniu się będziesz mógł rozpocząć formalności związane z uzyskaniem Europejskiego Nakazu Zapłaty.

Te oczywiście możesz czynić również w Sądzie Polskim. Postępowanie w sprawie uzyskania ETZ nie jest trudne ani czasochłonne. Sam pozew należy złożyć na formularzu urzędowym. Sprawa podlega opłacie w kwocie 5% wartości przedmiotu sporu.

Dodam, że zgodnie z przepisami nakaz powinien zostać wydany w terminie 30 dni – jeśli w nie brakuje żadnych dokumentów, a dłużnik nie wniesie sprzeciwu.

Natomiast po uzyskaniu ENT możesz już skierować egzekucję do komornika w Holandii. Sprawę możesz próbować załatwić samodzielnie lub angażując pełnomocnika na terenie Holandii. Możesz również spróbować skorzystać z usług kancelarii trudniących się ściąganiem długów z zagranicy – tych w internecie znajdziesz wiele.

Natomiast sama skuteczność egzekucji będzie zależeć od sytuacji majątkowej dłużnika. Mogę jednak napisać, że co do zasady zobowiązania kredytowe nie obniżają szans na odzyskania długu – pierwszeństwo potrąceń np. z wynagrodzenia za pracę czy konta bankowego mają należności dochodzone przez komornika.

Jeśli więc Twój dłużnik posiada majątek na terenie Holandii i nie toczą się przeciwko niemu inne postępowania egzekucyjne, warto podjąć starania, by odzyskać należność.

Na koniec odnośnie kosztów postępowania egzekucyjnego w Holandii. Otóż w tym aspekcie niestety nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ nie znam tamtejszych regulacji.

Marek odpowiedział 3 lata temu

Dziękuje za odpowiedź.

Niestety na wielu przykładach prawników egzekucja w Holandii nie jest taka prosta – to znalazłem w internecie.
Dlaczego? A dlatego, że tajemnica bankowa w Niderlandach stoi ponad (prawie) wszystko.

Jeżeli komornik będzie chciał zając konto dłużnika z nakazem egzekucji z PL. na konto Holenderskie a na takowym będzie kredyt hipoteczny, to dostanie niestety odpowiedź, że egzekucja jest nieskuteczna.

Spotyka się co raz więcej takich praktyk, że Banki Holenderskie bronią swojego interesu i klienta. Co innego czyn popełniony w Holandii.

Koszty komornicze bardzo wysokie więc opłaca się ścigać za naprawdę wysokie pieniądze. Jeżeli okaże się, że nie ma możliwości wyegzekwowania długu, to są duże koszty, a nie ma gwarancji 100%

Pozdrawiam