Jak sprawdzić czy ktoś założył mi sprawę w sądzie?

Forum prawneKategoria: DługiJak sprawdzić czy ktoś założył mi sprawę w sądzie?
Karol zapytał 4 lata temu

Witam, jak sprawdzić czy jest założona sprawa w sądzie na mnie? czy toczy się przeciwko mnie postępowanie? ktoś mi groził sądem i nie wiem, czy sprawa wreszcie trafiła do sądu, czy nie.

Jeśli faktycznie by się tak stało, to jak uzyskać sygnaturę sprawy? czy powinienem dostać jakieś pismo z sądu? albo coś? jak to wygląda krok po kroku, gdy ktoś zakłada inne osobie sprawę?

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeśli obawiasz się, że jakaś osoba założyła Ci sprawę sądową, to biorąc pod uwagę ogólną właściwość sądu, możesz, kontaktując się z Sądem Rejonowym, pod który podlegasz spróbować uzyskać informację, czy toczy się wobec Ciebie postępowanie.

Jeżeli sprawa dotyczy roszczeń cywilnych – min.  spraw o zapłatę, to musisz pytać w Wydziale Cywilnych. Na temat kwestii rodzinny m.in. alimentów należy kontaktować się z Wydziałem Rodzinnym i Opiekuńczym, a sprawami karnymi zajmują się Wydziały Karne.

Niemniej jednak sprawy o zapłatę, mogą być wnoszone również do tzw. e-sądu w Lublinie. W niektórych innych sprawach można stosować również właściwość przemienną sądu. Więc ustalenie na ten moment, czy i w którym sądzie mógł zostać złożony przeciwko Tobie pozew, może okazać się dość trudne. Tym bardziej że nie istnieje baza spraw sądowych.

Chcę Cię jednak uspokoić, pisząc, że jeśli nie zmieniłeś adresu zamieszkania i jest on znany drugiej stronie sporu, to istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że ktoś założył Ci sprawę sądową, a Ty o niej nie wiesz.

Zasadą postępowania sądowego jest obowiązek poinformowania pozwanego, czy uczestnika o zawisłej sprawie sądowej z jego udziałem.

Po złożeniu do sądu pozwu/wniosku/aktu oskarżenia dokumenty trafiają do przewodniczącego wydziału lub innego wyznaczonego sędziego, który zajmuje się pierwszą analizą sprawy – wydaje zarządzenia, w tym zarządzenie o doręczeniu odpisu dokumentów stronie przeciwnej.

Powyższe przekłada się na to, że jeżeli zostanie złożona przeciwko Tobie sprawa sądowa, to sąd zobowiązany jest wezwać Cię do udziału w sprawie, przesyłają m.in. odpisy złożonych przez drugą stronę dowodów oraz informując o terminie rozprawy/posiedzenia.

O ewentualnej sprawie sądowej będziesz więc raczej poinformowany przez sądu, jeśli taka przeciwko Tobie zostanie złożona.

Dlatego, na ten moment, radzę Ci przestać się denerwować.

Marie odpowiedział 4 lata temu

A co w przypadku gdy ktoś zmienił adres zamieszkania i ewentualny pozywający o tym nie wie?

Aleksandra odpowiedział 4 lata temu

O BOZIU.DOSTAŁAM LIST Z SĄDU.
O TO JEGO TREŚĆ.

SĄD REJONOWY W…….. WYDZIAŁ I C CYWILNY W SKŁADZIE………
PO ROZPOZNANIU NA PO SIEDZENIU NIEJAWNYM SPRAWY EUGENIUSZA PRZECIWKO TERESIE O ZOBOWIĄZANIE DO ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA WOLI.

POSTANAWIA ODRZUCIĆ POZEW, PONIEWAŻ SPRAWA MIĘDZY TYMI SAMYMI STRONAMI W TYM SAMYM PRZEDMIOCIE, TJ. O ZOBOWIĄZANIE DO ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA WOLI, ZAWISŁA JUŻ PRZED SĄDEM REJONOWYM I PROWADZONA JEST POD SYG. AKT I C 1085/20.

PROSZĘ O POMOC W WYJAŚNIENIU MI CO SIĘ DZIEJE JESTEM ZASKOCZONA I NIE WIEM CO MYŚLEĆ.

Kulas odpowiedział 4 lata temu

Proszę Państwa, a jak sprawdzić na jakim etapie jest sprawa w sądzie? wniosłem o oddalenie powództwa, jednak minął miesiąc ponad, a ja nadal nie dostałem żadnej odpowiedzi. Proszę o poradę!

Luke odpowiedział 3 lata temu

W Polsce sprawy toczą się w sądach zaocznie bez strony oskarżonej. Najczęściej sąd wpisuje jakiś stary adres zameldowania np. z dzieciństwa i tam wysyła powiadomienia. To dlatego tyle tysięcy ludzi nie ma bladego pojęcia, że ktoś gdzieś wytoczył im sprawę. Często jest to w ogóle lewa wierzytelność.

Justyna odpowiedział 3 lata temu

Witam chciałabym sie dowiedzieć czy jak zadzwonię do sadu to sadzie mi powiedza czy wplynol jakis wniosek

Tomasz Chmielewski odpowiedział 2 lata temu

Od roku czasu mam wrażenie, że Wspólnota Mieszkaniowa założyła mi albo mnie i mojej żonie sprawę w sądzie. Otóż raz w miesiącu wszyscy oprócz nas biorą udział w jakiś zebraniach. Zdaje się, że jesteśmy obserwowani przez dwie rodziny, tak jakby byli to niezależni biegli sądowi. Przez rok czasu poddawano mnie I żonę rozmaitym prowokacja. Nie jesteśmy dłużnikami. Jesteśmy zazwyczaj spokojni, a mimo to mówi się, że jestem awanturnikiem, że głośno uprawiamy sex i robimy uciążliwe remonty. To grubo nie w porządku. Gdzie sprawdzić, czy złożono nam sprawę w sądzie? Sprawa jest poważna, bo może chodzić o umyślne przejęcie majątku, pod pozorem wyimaginowanych problemów.