Jak sprawdzić czy mam niezapłacony mandat w Niemczech?

Forum prawneKategoria: DługiJak sprawdzić czy mam niezapłacony mandat w Niemczech?
Aleksander zapytał 5 lat temu

Jak sprawdzić, czy mam długi w Niemczech za niezapłacony mandat? Zatrzymała mnie policja w Niemczech, niestety byłem pod wpływem alkoholu, na policji powiedzieli mi, że dostanę mandat lub sprawa będzie skierowana do sądu.

Nie wiem więc, jak się sprawa zakończyła, bo adres, na którym byłem zameldowany – już tam nie mieszkam i nie miałem jak odebrać pocztę. Chce się dowiedzieć ile mam długu w Niemczech, chodzi o mandat, który na pewno jakiś wystawili mi.

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witam,

wydaje mi się, że ustalenie, czy masz nieuregulowany mandat w Niemczech, nie będzie takie proste. Przede wszystkim dlatego, że będzie wymagać od Ciebie podjęcia pewnych działań.

W Niemczech jest co najmniej kilkanaście instytucji uprawnionych do wystawiania mandatów drogowych. W zależności od regionu kraju będzie to burmistrz, szef policji lub inny uprawniony urzędnik.

Dlatego rzeczą najważniejszą będzie ustalenie, w jakim mieście lub przynajmniej w obszarze, jakiego landu zostałeś zatrzymany, a następnie zwrócenie się do właściwego miejscowo urzędu o przekazanie informacji o toczących się przeciwko Twojej osobie postępowaniach i wydanym mandatach lub grzywnach.

Możesz również wystąpić o wydanie zaświadczenie o niekaralności, w którym jeśli zostałeś prawomocnie skazany, znajdziesz informacje o wyrokach i karze.

Urzędem, który w Niemczech wydaje zaświadczenia o niekaralności, jest Federalny Centralny Rejestr Karny (niem. Bundeszentralregister).

W wyciągu z rejestru karnego znajdują się jednak jedynie informacje o karach, które przekraczają trzy miesiące.

Zatem jeśli otrzymałeś mandat całkiem niedawno, Twój wyciąg z rejestru karnego może być czysty i nie znajdziesz w nim informacji, które Cię interesują.

Jak Niemcy znajdują polskiego kierowcę w Polsce, by przesłać mu mandat? to bardzo proste, bo od 2014 roku obowiązuje w Polsce unijna dyrektywa o transgranicznej wymianie informacji o właścicielach pojazdów. A wygląda to tak:

  1. Zagraniczne służby wysyłają do Krajowego Punktu Kontaktowego (oddział CEPiK) wniosek o informacje dotyczące auta, które popełniło wykroczenie.
  2. CEPiK szuka w polskiej bazie danych na temat wskazanego przez zagraniczne służby pojazdu.
  3. Po pełnej identyfikacji właściciela samochodu CEPiK wysyła dane zagranicznym służbom.
  4. Zagraniczne służby znając nasz adres, przesyłają mandat.

Kiedy przedawnia się mandat w Niemczech?

Przedawnienie mandatu w Niemczech i w całej Unii Europejskiej drobnych wykroczeń z kodeksu drogowego wynosi przeciętnie 2 lata.

Konsekwencje niezapłacenia mandatu w Niemczech

Nie ma co liczyć na to, że wykroczenie drogowe, które popełniliśmy w Niemczech, będzie nam odpuszczone czy zapomniane, a unikanie zapłaty niemieckiego mandatu po prostu się nie opłaca… szczególnie dlatego, że odsetki naliczane są w walucie euro, a więc przelicznik x 4.

P.P. odpowiedział 4 lata temu

Dostałem mandat w Niemczech 2 lata temu. Niestety nie opłaciłem go. Jak teraz może wyglądać moja sprawa? Czy mandat się przedawni? Jeśli tak to po jakim czasie? Czy będę musiał go jednak opłacić? i czy niezapłacony mandat wędruje do SCHUFA. Pytam dlatego, bo staram się o kredyt w Niemczech i nie za bardzo wiem czego mogę się spodziewać.

Przemyslaw odpowiedział 4 lata temu

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mogę wjechać na terytorium Niemiec, nie mam mandatów, ale nie mam uregulowanych spraw z finansamtem i mam dług 200 euro za prąd. Chciałbym to uregulować, bo mam od maja prace w Niemczech na długi okres, a nie wiem, czy nie jestem rejestrowany na Policji i Zoll. Ta sprawa trwa od trzech lat. Dostałem do zapłacenia od urzędu skarbowego niemieckiego 3 tys. euro rok temu. Nie miałem pieniędzy, teraz bym chciał te problemy załatwić, bo mam prace, ale nie wiem, czy nie jestem w bazie przy kontroli. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Szymon odpowiedział 3 lata temu

Witam. Pewnego dnia stałem w korku w Niemczech ponad 3h. Ciężarówki jechały lewym pasem chociaż był zakaz wyprzedzania pow 3.5 chodź ciężarówki i tak jechały tym pasem. Wiec aby uniknąć kary z tachografu. (Koniec czasu).

Wyjechałem na lewy pas gdy tylko pojawiła się luka. I okazało się ze z tylu ciężarówka która była dość daleko schowała się na lewy pas a za nią jechała policja na sygnałach. Ja zauważając ja dopiero jak wyjechałem na lewy pas. Na zakazie wyprzedziłem może 3 ciężarówki i się chowałem na prawy pas. Dodam ze staliśmy w ogóle nie podjezdzalismy.

A lewy pas  ciagle szedł. I co dalej taka sytuacja wyszła ze jak się schowałem pomiędzy ciężarówki policja niemiecka przetrzymałam się i zrobiła Mi tak mi zdjęcie do tego najpierw zagrabiła popatrzyłem się na policję i wtedy zrobiono mi zdjęcie i odjechali. Pytanie czy mogę dostać za to mandat od nich jak zrobili zdjęcie myśle ze na pewno mojej naczepy i mojej twarzy dodam ze ciągnik siodłowy nie jest obklejony tylko naczepa. Czy coś mi grozi ?

wd33 odpowiedział 2 lata temu

Witam. Ok. 5 lat temu dostałam mandat z Niemiec w wysokości 350 euro, następnie kilka tygodni później przyszedł ten sam list, tyle że z dopiskiem 18 euro – dodam, że żadnego listu nie odebrałem osobiście. Od tamtej pory nic więcej mi nie przychodzi. Teraz się wybieram do Niemiec tym samym samochodem. Czy ten mandat ulega przedawnieniu? Może nie wybierać się tym samym samochodem, tylko innym, ale czy mnie to w ogóle ominie?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety nie jestem kompetentna, by móc wypowiadać się na temat przedawnienia mandatów w Niemczech.

Nie mam wiedzy, w jaki sposób dochodzona jest płatność mandatów karnych przez niemieckie organy egzekucyjne i czy ich działanie może wpływać na przedłużenie terminu przedawnienia roszczeń. Mogę jedynie napisać, że kara, o której piszesz – jest spora.

Ta okoliczność powoduje, że nie powinieneś czuć się „pewnie” wjeżdżając na teren Niemiec. Uważam, że aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zatrzymaniem, należy mieć przy sobie gotówkę, która kwocie pozwoli uregulować należność.

Natomiast co do zmiany auta, to mogę napisać, że mandat jest wypisywany na konkretną osobę, a nie samochód. Zatem to jakim samochodem będziesz się poruszać, nie będzie miało znaczenia – Policja będzie przecież szukać osoby, a nie samochodu.

Myślę jednak, że nie jesteś osobą poszukiwaną, bo taka informacja dotarłaby również do naszej policji. Jednakże możesz mieć pecha i przy rutynowej kontroli drogowej w Niemczech może zostać ujawniona okoliczność niezapłaconego mandatu.

Niemniej tak jak zaznaczyłam na wstępie nie posiadam wiedzy teoretycznej, ani praktycznej jak wygląda w Niemczech ściągalność za mandaty, dlatego najbezpieczniej dla Ciebie będzie jeśli uregulujesz mandat i dopiero udasz się na wycieczkę.

Oczywiście możesz również podjąć kontakt z prawnikiem w Niemczech lub inną kompetentną osobą, by ta zajęła się Twoją sprawą lub sprawdziła mandat i dopiero wówczas podjąć decyzję co do ewentualnej płatności.