Jak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym?
AvatarTomasz G. zapytał 8 miesięcy temu

Witam,

jak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym?obecnie nie płacę alimentów, jestem za granicą i chcę wszystko zacząć prostować, bo zamierzam wrócić do Polski.

Wiem, że aktualnie była żona pobiera środki z Funduszu Alimentacyjnego i będę pewnie musiał całą tę kwotę FA oddać, chcę tylko wiedzieć, ile tego już się tam uzbierało.

Proszę o podpowiedź, jak sprawdzić dług w Funduszu Alimentacyjnym?

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

pismo z zapytaniem o stanie zadłużenia względem Funduszu Alimentacyjnego należy kierować do odpowiedniego organu – najczęściej będzie to Gminny lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wypłacający uprawnionym do alimentacji tzw. zaliczki alimentacyjne.

W piśmie należy zawrzeć prośbę o udzielenie informacji o obecnym stanie zadłużenia.

Wzór pisma pobierz poniżej:

Wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o stan zadłużenia

Wniosek-do-Funduszu-Alimentacyjnego-o-stan-zadluzenia-wzor-doc-pdf
Wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o stan zadłużenia

Pismo nie musi zawierać żadnego uzasadnienia ani prób wyjaśniania trudności, przez które obowiązek alimentacji nie jest realizowany.

Niemniej jednak należy pamiętać, by w piśmie zawrzeć aktualny adres do doręczeń, tak by uprawniony organ mógł doręczyć przygotowaną odpowiedź.

Na koniec dodam, że jeśli Pana sytuacja finansowa uległa poprawie, warto złożyć wniosek o rozłożenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego na raty.

Jeśli ureguluje Pan część zadłużenia względem FA oraz będzie na bieżąco realizować obowiązek alimentacyjny, zyska szansę umorzenia reszty długu.

AvatarBartek odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam, jestem w podobnej sytuacji.

Przebywam za granicą i też myślę o powrocie do Polski, nie wiem jednak, co mnie w Polsce czeka, chcę zacząć spłacać swoje długi alimentacyjne. Alimentów nie płacę 4 lata, czyli odkąd wyjechałem za granicę.

Chcę sprawdzić stan zadłużenia w Funduszu Alimentacyjnym. Czy jeśli matka mojego dziecka pobierała alimenty z Funduszu Alimentacyjnego w Zielonej Górze (Wydział Świadczeń Rodzinnych, ul. Długa 13, 65-401 Zielona Góra), to właśnie tam mam złożyć wniosek o stan długu w FA?

Pozdrawiam Bartek.

Avatarxxx odpowiedział 8 miesięcy temu

Jak napisać podanie do funduszu alimentacyjnego, jeśli nie wiem skąd matka dziecka pobiera alimenty?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Aby móc wysłać podanie/pismo do właściwego Funduszu Alimentacyjnego, należy wpierw skontaktować się z matką dziecka, która pobiera alimenty z FA i poprosić ją o dane Funduszu.

AvatarDarek odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, dziękuję za odpowiedź, dość długo szukałem po różnych forach odpowiedzi na moje pytanie: jak sprawdzic zadluzenie alimentacyjne, dzięki za szybkie wyjaśnienie!

AvatarBartłomiej odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie! wysłałem wczoraj wniosek do funduszu alimentacyjnego o stan zadłużenia, przebywałem kilka lat za granicą (w Anglii), matka dziecka w tym czasie pobierała alimenty z FA, bo nie mogli mnie namierzyć. Po przyjeździe do Polski skontaktowałem się z matką mojego dziecka prosząc o wskazanie podmiotu, który wypłacał jej alimenty, była to Gmina. Miesięczna wysokość zasądzonych alimentów to 700 zł, nie było mnie 5 lat i 6 miesięcy, dług więc będzie krążył wokoło 46 000 zł, czy FA dolicza odsetki do długu? bo jeśli tak, to dług będzie wynosił jeszcze więcej….

Twoja odpowiedź