Jak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym?

Kategoria: AlimentyJak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym?
Tomasz G. zapytał 1 rok temu

Witam,

jak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym?obecnie nie płacę alimentów, jestem za granicą i chcę wszystko zacząć prostować, bo zamierzam wrócić do Polski.

Wiem, że aktualnie była żona pobiera środki z Funduszu Alimentacyjnego i będę pewnie musiał całą tę kwotę FA oddać, chcę tylko wiedzieć, ile tego już się tam uzbierało.

Proszę o podpowiedź, jak sprawdzić dług w Funduszu Alimentacyjnym?

8 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

pismo z zapytaniem o stanie zadłużenia względem Funduszu Alimentacyjnego należy kierować do odpowiedniego organu – najczęściej będzie to Gminny lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wypłacający uprawnionym do alimentacji tzw. zaliczki alimentacyjne.

W piśmie należy zawrzeć prośbę o udzielenie informacji o obecnym stanie zadłużenia.

Wzór pisma pobierz poniżej:

Wniosek do Funduszu Alimentacyjnego o stan zadłużenia

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Pismo nie musi zawierać żadnego uzasadnienia ani prób wyjaśniania trudności, przez które obowiązek alimentacji nie jest realizowany.

Niemniej jednak należy pamiętać, by w piśmie zawrzeć aktualny adres do doręczeń, tak by uprawniony organ mógł doręczyć przygotowaną odpowiedź.

Na koniec dodam, że jeśli Pana sytuacja finansowa uległa poprawie, warto złożyć wniosek o rozłożenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego na raty.

Jeśli ureguluje Pan część zadłużenia względem FA oraz będzie na bieżąco realizować obowiązek alimentacyjny, zyska szansę umorzenia reszty długu.

Bartek odpowiedział 1 rok temu

Witam, jestem w podobnej sytuacji.

Przebywam za granicą i też myślę o powrocie do Polski, nie wiem jednak, co mnie w Polsce czeka, chcę zacząć spłacać swoje długi alimentacyjne. Alimentów nie płacę 4 lata, czyli odkąd wyjechałem za granicę.

Chcę sprawdzić stan zadłużenia w Funduszu Alimentacyjnym. Czy jeśli matka mojego dziecka pobierała alimenty z Funduszu Alimentacyjnego w Zielonej Górze (Wydział Świadczeń Rodzinnych, ul. Długa 13, 65-401 Zielona Góra), to właśnie tam mam złożyć wniosek o stan długu w FA?

Pozdrawiam Bartek.

xxx odpowiedział 1 rok temu

Jak napisać podanie do funduszu alimentacyjnego, jeśli nie wiem skąd matka dziecka pobiera alimenty?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Aby móc wysłać podanie/pismo do właściwego Funduszu Alimentacyjnego, należy wpierw skontaktować się z matką dziecka, która pobiera alimenty z FA i poprosić ją o dane Funduszu.

Darek odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam, dziękuję za odpowiedź, dość długo szukałem po różnych forach odpowiedzi na moje pytanie: jak sprawdzic zadluzenie alimentacyjne, dzięki za szybkie wyjaśnienie!

Bartłomiej odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie! wysłałem wczoraj wniosek do funduszu alimentacyjnego o stan zadłużenia, przebywałem kilka lat za granicą (w Anglii), matka dziecka w tym czasie pobierała alimenty z FA, bo nie mogli mnie namierzyć. Po przyjeździe do Polski skontaktowałem się z matką mojego dziecka prosząc o wskazanie podmiotu, który wypłacał jej alimenty, była to Gmina. Miesięczna wysokość zasądzonych alimentów to 700 zł, nie było mnie 5 lat i 6 miesięcy, dług więc będzie krążył wokoło 46 000 zł, czy FA dolicza odsetki do długu? bo jeśli tak, to dług będzie wynosił jeszcze więcej….

Marta D. odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, jak sprawdzić dług w funduszu alimentacyjnym? syn jest dłużnikiem alimentacyjnym, ma zaległe alimenty do funduszu, mam obecnie możliwość spłacania tego zadłużenia, czy mogę sama przekazywać te pieniądze do komornika. Czy taka spłata nie wiąże się opłatą podatku od darowizny, Syn jest chory psychicznie, nigdzie nie pracuje, utrzymuje się z emerytury swojego ojca. Kolejna sprawa, ta spłata musi odbywać się przez komornika czy można płacić bezpośrednio na konto funduszu alimentacyjnego?

PS. odpowiedział 1 miesiąc temu

Jak mogę się dowiedzieć jakie jest wysokie zadłużenie alimentacyjne? Mój syn obecnie przebywa w zakładzie karnym za nie płacenie alimentów, co pół roku ma tę karę przedłużaną, jego była partnerka co jakiś czas zmienia adres zamieszkania i co chwile z innego funduszu pobiera alimenty, chciałabym mu jakoś pomóc i chociaż część zadłużenia alimentacyjnego spłacić, ale nie wiem jaka jest wysokość zadłużenia i gdzie mogę się z tym problemem udać? dodam jeszcze, że słyszałam, że za alimenty można maksymalnie odbywać karę pozbawienia wolności 2 lata a jemu co pół roku przedłużają areszt.

Twoja odpowiedź