Jak umorzyć koszty sądowe/ windykacyjne/ komornicze? odsetki mnie pogrążyły…

Kategoria: DługiJak umorzyć koszty sądowe/ windykacyjne/ komornicze? odsetki mnie pogrążyły…
Marek K. zapytał 11 miesięcy temu

Witam,

Jak umorzyć koszty sądowe, windykacyjne i komornicze? Jestem aktualnie dwa miesiące od przejścia na emeryturę (mam 65 lat), około 6 lat temu zaciągnąłem pożyczkę w banku PKO na kwotę 10 tys. złotych. Niestety straciłem pracę, dwa lata od zaciągnięcia pożyczki i nie bylem w stanie jej spłacać. Miałem nadzieję, że z dniem otrzymania emerytury, zacznę spłacać dług w banku. Jednak w ciągu minionych lat wysokość zobowiązania wzrosła do ponad 36 tys. zł.

Nie wiem, jak to jest możliwe, dlatego zwracam się z prośbą o poradę, co mogę zrobić w tej kwestii, aby umorzyć koszty komornika, postępowań sądowych, egzekucji i spłacić należność główną w ratach miesięcznych.

W ostatnim liście otrzymanym od komornika dostałem informację, iż moja sprawa została umorzona, a należność do spłaty to wspomniane wcześniej 36 tys. zł. Nie wiem co mam teraz zrobić, gdzie pisać, czy kontaktować się z wierzycielem? Jeśli tak, to na jakie umorzenia mogę liczyć, dodam, iż będę na prawie najniżej emeryturze, nie spodziewam się więcej niż 1300 netto na rękę.

Dlatego najwięcej ile mogę spłacać miesięcznie to 200 zł. Proszę o pomoc, gdyż znalazłem się w bardzo skomplikowanej sytuacji. Koszty egzekucyjne, pogrążyły mnie w 3 razy większy dług, niż wysokość zaciągniętej pożyczki.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Z poważaniem,
Marek K.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Panie Marku,

kwota 36 tysięcy złotych jest ogromną sumą, patrząc przez pryzmat Pana skromnej emerytury.

Dlatego nie może Pan pozwolić, by zostało wszczęte kolejne postępowanie komornicze i by komornik zajął Pana emeryturę. Jeśli doszłoby do kolejnej egzekucji, to wydaje się, że do końca życia nie byłby Pan w stanie spłacić długu.

Proszę pamiętać, że z emerytury komornik może zająć jedynie do 25% świadczenia przy długach bankowych i zawsze w dyspozycji dłużnika musi pozostać kwota wolna od zajęcia wynosząca obecnie 850 zł miesięcznie.

Zatem ściągnięcie należności w podanej kwocie zajęłoby komornikowi co najmniej kilkanaście lat.

To, co warto zrobić jeszcze przed otrzymaniem świadczenia, to podjęcie kontaktu z wierzycielem. Proszę wystąpić do banku z propozycją spłaty należności głównej w miesięcznych ratach po 200 – 300 zł.

Dodatkowo proszę wnosić o umorzenie pozostałych kosztów – odsetek, kosztów prowadzonych uprzednio postępowań itp.

Musi Pan dać do zrozumienia wierzycielowi, że chodzi o spłatę kapitału, a w pozostałej część liczy Pan na umorzenie długu.

Proszę powołać się na trudności finansowe, poprzednio umorzone z uwagi na bezskuteczność egzekucji sprawy komornicze oraz brak majątku.

Jeśli wierzyciel uzna, że zawarcie ugody jest dla niego szansą na odzyskanie części pieniędzy, przychylił się do Pana wniosku, czego oczywiście Panu życzę.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych/egzekucyjnych

Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych/egzekucyjnych

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Twoja odpowiedź