Jak wyczyścić BIK i KRD?

Kategoria: DługiJak wyczyścić BIK i KRD?
ZZ zapytał 5 miesięcy temu

Witam. Zależy mi na skreśleniu mnie z KRD oraz usunięciu z BIK-u mojej jednej pożyczki (chwilówki) z 2014. Od 2016 roku przejął to fundusz Best windykacja i to było w lipcu 2016 roku. Sprawa była w sądzie. Kancelaria która mnie reprezentowała, powiedziała mi, że sprawa jest uregulowana. Ale dalej widzę negatywny wpis w bazie BIK, że mam niespłacone zobowiązanie.

Mam pytanie: czy dogadać się z firmą Best i spłacić te 1100 zł, czy założyć sprawę o wyczyszczenie rejestru BIK i KRD. Państwo zajmują się takimi sprawami, oczywiście odpłatnie. Proszę o kontakt i pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że jeśli należność została faktycznie uregulowana (okoliczność tę potwierdził Twój pełnomocnik) problem jest całkiem inna kwestia. Być może chodzi o prawo przetwarzania danych osobowych po spłacie zobowiązania po terminie.

Zgodnie z prawem bankowym, jeśli należności zostanie uregulowana z opóźnieniem wynoszącym powyżej 60 dni, bank ma prawo przekazać do BIK informacje o spłaconym zobowiązaniu. Dane na temat tego zobowiązania mogą widnieć w BIK przez kolejne pięć lat. Okres ten należy liczyć od daty całkowitej spłaty zobowiązania. Jeśli należność została rzeczywiście uregulowana w całości w 2016 roku, to jeszcze w roku bieżącym wpis powinien zniknąć z BIK.

W związku z powyższym mogę poradzić Ci jeszcze raz dokładnie przeanalizować wygenerowany raport BIK. Zwróć uwagę na status jaki ma przedmiotowe zobowiązanie. Jeśli pożyczka posiada statut „zamkniętej”, należy dalej szukać informacji odnośnie daty zamknięcia zobowiązania i od niej liczyć wspomniane pięć lat.

W przypadku gdy okaże się, że dług jest nadal nieuregulowany, zasadne będzie podjęcie kontaktu z wierzycielem. Należy wówczas zaproponować spłatę długu pod warunkiem, że wierzyciel wycofa dane z BIK.

Niemniej jednak jeśli nie dojdzie do ugody i wierzyciel nie zgodzi się na usunięcie wpisu, to tak jak napisałam, będzie miał prawo przetwarzać informacje na temat danej pożyczki przez kolejne pięć lat. Co więcej, nic z tym “fantem” nie zrobisz. Musisz bowiem wiedzieć, że nie istnieje nic takiego jak czyszczenie BIK. Żadna firma nie będzie Ci w stanie pomóc i my niestety też.

Mam jednak nadzieje, że dług został spłacony i niebawem wpis na temat spłaconej z opóźnieniem pożyczki zniknie z BIK i innych rejestrów.

Twoja odpowiedź