Jak zablokowac mamie możliwość wzięcia pożyczki?

Forum prawneKategoria: DługiJak zablokowac mamie możliwość wzięcia pożyczki?
Bogumiła zapytał 3 lata temu

Moja mama skończone 86 lat, postępującą demencję starczą, posiada konto bankowe do którego pełnomocnictwo posiada wnuczka. W jaki sposób mogę zablokować możliwość wzięcia kredytu przez mamę. Wnuczka ma długi, obawiam się, że może wykorzystać demencję babci.

W jaki sposób i gdzie mogę uzyskać informację o stanie konta bankowego i jego historię. Mama jest po operacji, 21 grudnia przywieziono ją do mieszkania wnuczki (otrzymała darowiznę tego mieszkania) nie mam dostępu do żadnych dokumentów.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam Panią,

niestety nie ma Pani żadnych możliwości, by dotrzeć do informacji dotyczących sytuacji majątkowej mamy. Nie jest Pani jej pełnomocnikiem w banku ani opiekunem prawnym, dlatego pracownik banku nie powinien (zgodnie z prawem) rozmawiać z Panią na temat prowadzonego dla niej rachunku bankowego. Nie powinien udzielić Pani również informacji na temat ewentualnych zobowiązań finansowych mamy.

Niemniej jeśli mama jest osobą ubezwłasnowolnioną, a wnuczka jest jej opiekunem lub kuratorem, ciąży na niej obowiązek składania sprawozdań z opieki do właściwego sądu opiekuńczego.

Natomiast jeśli mama nie została ubezwłasnowolniona, a ma Pani uzasadnione obawy, można zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy do właściwych instytucji. Urzędy, które mogą zająć się sprawą to oczywiście sąd opiekuńczy, ośrodek pomocy społecznej, czy policja.

Zaznaczę, że jeśli w grę wchodzi zaciągnięcie kredytu na babcie, w sprawę można zaangażować organy ścigania. Wyłudzenie kredytu jest bowiem przestępstwem kwalifikowanym jako oszustwo.

Od siebie jednak dodam, że Pani mama ma 86 lat, dlatego mało prawdopodobne by uzyskała kredyt w normalnym banku.

Nie można jednak wykluczyć firma pożyczkowych i tzw. parabanków. Dlatego, jeśli obawia się Pani o rozsądek ze strony córki, w pierwszej kolejności radzę z nią na spokojnie porozmawiać.