Jak zatrzymać egzekucję komorniczą i wyjaśnić sprawę?

Forum prawneKategoria: DługiJak zatrzymać egzekucję komorniczą i wyjaśnić sprawę?
AvatarPrzemek zapytał 7 miesięcy temu

Żona otrzymała zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, wraz z pismem jest nakaz zapłaty z SR Lublin – Zachód – pismo to widzimy po raz pierwszy, wcześniej nie otrzymaliśmy żadnych informacji, wierzycielem jest były pracownik firmy, a kwota opiewa na równe 7000 zł.

W jaki sposób można zatrzymać czynności komornicze i wyjaśnić sprawę?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym przez tzw. e-sąd w Lublinie wcześniej nie dotarł do Pana żony, należy złożyć zażalenie na postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz, podnosząc zarzut braku doręczenia nakazu.

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności należy złożyć w terminie 7 dni od daty otrzymania informacji o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przez komornika.

Przed przygotowaniem pism do sądu (zażalenia) warto ustalić, dlaczego przedmiotowy nakaz zapłaty nie trafił do dłużnika. W tym celu należy wykonać telefon do sądu, który orzekał w sprawie, powołując się na sygnaturę akt sprawy i wyjaśnić, co się stało z odpisem nakazu zapłaty dla dłużnika, że został przez sąd uznany za doręczony.

Ustalone okoliczności należy zawrzeć w zażaleniu.

Jeśli się uda, nakaz zapłaty straci moc, a komornik będzie musiał umorzyć postępowanie egzekucyjne z urzędu. Natomiast Pana żona zyska możliwość złożenia zarzutów do przedmiotowego nakazu zapłaty.

Niemniej, jednak jeśli żona nie przeczy istnieniu zobowiązania, warto podjąć starania, by porozumieć się z byłym pracownikiem.

Twoja odpowiedź