Jak złożyć zażalenie na klauzulę wykonalności?

Forum prawneKategoria: DługiJak złożyć zażalenie na klauzulę wykonalności?
Bert zapytał 11 miesięcy temu

Witam serdecznie, muszę złożyć zażalenie do nadanej przez sąd klauzuli wykonalności. Wierzyciel powołuje się na nieistniejąca umowę. Nakaz zapłaty dotyczy umowy leasingowej, a wierzyciel oparł się o umowę pożyczki, o zupełnie innym numerze i z innego dnia. Pismo muszę wysłać jutro, a kompletnie nie wiem jak to zrobić, by było poprawne..

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności może dotyczyć wyłącznie kwestii formalnych/warunków nadania klauzuli wykonalności.

Sąd w postępowaniu klauzulowym sprawdza jedynie, czy egzekucja jest dopuszczalna ze względu na osobę dłużnika i czy świadczenie z nakazu zapłaty nadaje się do wykonania według przepisów kodeksu postępowania cywilnego trybu egzekucyjnego.

Ty natomiast podajesz, że roszczenie wynika z innej umowy, niż wskazał wierzyciel. Dlatego można przyjąć, że przeczysz istnieniu zobowiązania, którego dochodzi wierzyciel w drodze egzekucji, a nie negujesz prawidłowości proceduralnych.

Z uwagi na powyższe uważam, że należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, a nie zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności.

W treści pozwu z art. 840 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia dłużnikowi merytoryczną obronę przed egzekucją, zawrzeć należy zarzut dotyczący braku podstaw do wydania nakazu zapłaty na podstawie przedłożonej umowy pożyczki.

Niemniej jeśli się mylę, proszę o więcej szczegółów. Jeśli otrzymam informacje:

  • na jakim etapie jest postępowanie (sądowy/egzekucyjny)
  • czy nakaz zapłaty przed uprawomocnieniem został przez Ciebie odebrany
  • o jakiej rozbieżności piszesz – na jakim etapie sprawy wierzyciel posługiwał się umową leasingu, a kiedy umową pożyczki

postaram się jak najszybciej odnieść do Twoje sprawy i podpowiedzieć co można dalej zrobić.

Twoja odpowiedź

16 + 5 =