Jak złożyć zażalenie na klauzulę wykonalności?

Kategoria: DługiJak złożyć zażalenie na klauzulę wykonalności?
Bert zapytał 1 miesiąc temu

Witam serdecznie, muszę złożyć zażalenie do nadanej przez sąd klauzuli wykonalności. Wierzyciel powołuje się na nieistniejąca umowę. Nakaz zapłaty dotyczy umowy leasingowej, a wierzyciel oparł się o umowę pożyczki, o zupełnie innym numerze i z innego dnia. Pismo muszę wysłać jutro, a kompletnie nie wiem jak to zrobić, by było poprawne..

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności może dotyczyć wyłącznie kwestii formalnych/warunków nadania klauzuli wykonalności.

Sąd w postępowaniu klauzulowym sprawdza jedynie, czy egzekucja jest dopuszczalna ze względu na osobę dłużnika i czy świadczenie z nakazu zapłaty nadaje się do wykonania według przepisów kodeksu postępowania cywilnego trybu egzekucyjnego.

Ty natomiast podajesz, że roszczenie wynika z innej umowy, niż wskazał wierzyciel. Dlatego można przyjąć, że przeczysz istnieniu zobowiązania, którego dochodzi wierzyciel w drodze egzekucji, a nie negujesz prawidłowości proceduralnych.

Z uwagi na powyższe uważam, że należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, a nie zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności.

W treści pozwu z art. 840 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia dłużnikowi merytoryczną obronę przed egzekucją, zawrzeć należy zarzut dotyczący braku podstaw do wydania nakazu zapłaty na podstawie przedłożonej umowy pożyczki.

Niemniej jeśli się mylę, proszę o więcej szczegółów. Jeśli otrzymam informacje:

  • na jakim etapie jest postępowanie (sądowy/egzekucyjny)
  • czy nakaz zapłaty przed uprawomocnieniem został przez Ciebie odebrany
  • o jakiej rozbieżności piszesz – na jakim etapie sprawy wierzyciel posługiwał się umową leasingu, a kiedy umową pożyczki

postaram się jak najszybciej odnieść do Twoje sprawy i podpowiedzieć co można dalej zrobić.

Twoja odpowiedź