Jak zmniejszyć zajęcie komornicze z wynagrodzenia o połowę?

Kategoria: KomornikJak zmniejszyć zajęcie komornicze z wynagrodzenia o połowę?
GL> zapytał 2 tygodnie temu

Problem dotyczy mojego taty, który ma komornika na wypłacie i z tej wypłaty komornik zabiera mu połowę wynagrodzenia. Tata chciał jechać i zapytać, czy nie mógłby zmniejszyć mu kwotę zabieranych pieniędzy. Czy to ma sens? Jest jeszcze kwestia tego czy kredyt, który był niespłacany, bo mój tato nie wiedział o nim w ogóle, czy można sprawdzić w banku, czy ten kredyt był udzielony zgodnie z prawem?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności o limitach zajęcia. Otóż zgodnie z obowiązującymi zasadami, zajęciu podlega połowa wynagrodzenia lub kwota, która przekracza płacę minimalną. Twój tata zarabia przynajmniej dwa razy więcej niż najniższa krajowa, dlatego komornik zastosował potrącenie procentowe, a nie kwotowe.

Dodam, że nie komornik mógł zrobić inaczej, bowiem ciąży na nim obowiązek dostosowania się do wniosku wierzyciela, przez co też nie będzie mógł on zgodzić się na zmniejszenie zajęcia – jeśli takiej zgody nie otrzyma od wierzyciela.

Z uwagi na powyższe, radzę podjąć kontakt z wierzycielem który zlecił egzekucję. Proszę starać się wynegocjować mniejsze zajęcie, wskazując na uzasadnione potrzeby. Można również spróbować zawrzeć porozumienie dotyczące dobrowolnych spłaty. Być może wierzyciel zgodzi się zawiesić egzekucję i przyjmie spłaty dobrowolne.

Natomiast w przedmiocie samego kredytu, to faktycznie, jeśli ojciec nie zaciągał żadnych zobowiązań, warto zająć się wyjaśnieniem sprawy. Należy dotrzeć do dokumentów kredytowych. W kontakcie z bankiem należy poprosić o skany umowy.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Na koniec dodam, że jeśli ojciec nie jest zobowiązany za dany kredyt, należy zablokować egzekucję, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Być może zasadnym będzie kontakt z adwokatem, który szybko i sprawnie zajmie się Państwa sprawą.

Twoja odpowiedź