Jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu a BIK

Forum prawneKategoria: BIKJednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu a BIK
Tyczka zapytał 4 lata temu

Czy jednodniowe opóźnienie w spłacie kredytu będzie widać w BIK-u? przez moje niedopatrzenie wpłaciłem ratę za kredyt z jednodniowym opóźnieniem, czy przez to mogłem popsuć sobie historię kredytową w BIK-u?

Czy banki będą widziały to opóźnienie jak będę zaciągał kiedyś inny kredyt? bardzo proszę o informację, czy można to jakoś naprawić.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

uważam, że nie masz czym się martwić. Jednodniowe opóźnienie w spłacie raty kredytu w żaden sposób nie wpłynie na Twój scoring, czyli tzw. ocenę punktową BIK, choć zostanie odnotowane w systemie.

Musisz bowiem wiedzieć, że w BIK ujawnione są informacje na temat danego zobowiązania, w tym data wymagalności danej raty i faktyczny termin jej zapłaty. Jednak opóźnienia brane pod uwagę przez banki, to te przekraczające 30 dni.

Dłuższe opóźnienia, trwające powyżej 60 dni mogą na długi czas zablokować kredytobiorcę w możliwości zaciągnięcia kredytu. Jednakże na ocenę zdolności kredytowej danego klienta, składa się więcej czynników.

Dlatego po uregulowaniu zobowiązania, nawet jeśli w zapłacie poszczególnych rat występowały opóźnienia, klient może otrzymać kolejną pożyczkę na dobrych warunkach. Dodam jeszcze, że maksymalna ocena punktowa BIK wynosi 100.

Jednakże nie każdy dobry klient może uzyskać maksimum i wcale całe 100 punktów nie jest potrzebne, by otrzymać wnioskowany kredyt. Czasem wystarczy 60, czy 70 punktów, by być wiarygodnym dla banku. Bo tak jak wspomniałam wyżej, na ocenę punktową składa się wiele czynników – oprócz terminowej spłaty, może to być ilość otwartych i zakończonych kredytów, aktywne karty debetowe, wysokość stałych zobowiązań.

Przy niskiej ocenie punktowej, kredytobiorca może poprawić swoją zdolność, budując dobrą historię kredytową, czyli spłacając swoje zobowiązania w terminie. Ty natomiast uważam, nie masz się czym martwić.