Komornik za mandat i zajęcie wynagrodzenia

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik za mandat i zajęcie wynagrodzenia
W29 zapytał 11 miesięcy temu

Czy komornik w pierwszej kolejności, może mi zająć wypłatę? Dostałem wezwanie o wszczęciu egzekucji, ponieważ 1 stycznia bieżącego roku otrzymałem mandat. Przyznam szczerze, że kompletnie wyleciało mi to z głowy i zapomniałem o tym. Z tego powodu chciałem się dopytać czy komornik mógłby ściągnąć należność z mojej wypłaty, która będzie dopiero 8 października? Czy muszę wypełnić druk o oświadczeniu majątkowym? Ile mam czasu, zanim komornik wejdzie mi na chatę i zacznie wynosić rzeczy? Czy z komornikiem można jakoś się dogadać? albo ustalić coś odnośnie terminu wpłaty? Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas. Michał E.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Michale,

już na samym wstępie muszę wyjaśnić, że egzekucję mandatów karnych prowadzi Urząd Skarbowy, przez co całe postępowanie wyglądania nieco inaczej, niż przy egzekucji długów przez komornika sądowego.

Doprecyzowując, mogę napisać, że egzekucja administracyjna jest nieco łagodniejsza, a komornik skarbowy próbuje ściągnąć mandat najpierw ze zwrotu z podatku (jeśli takowy przysługuje dłużnikowi), następnie poprzez zajęcie konta bankowego, wynagrodzenia za pracę i dopiero gdy egzekucja okaże się nieskuteczna, może przystąpić do zajęcia innych składników dłużnika np. ruchomości.

Z uwagi na powyższe, myślę, że nie musisz się obawiać, iż Urząd Skarbowy przed 8 października podejmie egzekucję.

Niemniej uważam również, że nie należy czekać, aż komornik dokona zajęcia wynagrodzenia za pracę, czy innych składników majątku, lecz jak najszybciej należy podjąć kontakt z US – wydział egzekucji roszczeń, celem złożenia oświadczenia, że dług zostanie uregulowany najpóźniej do dnia otrzymania kolejnej pensji.

Możesz spróbować „dogadać się” z komornikiem skarbowym przez telefon lub stawić się osobiście w urzędzie.
Odnośnie oświadczenia o stanie majątku, to takie należy wypełnić i dołączyć komornikowi zgodnie ze zobowiązaniem.

Jednakże próbując zawrzeć ugodę – odroczenie płatności mandatu do dnia wypłaty – możesz zapytać o oświadczenia i obowiązek jego złożenia, jeśli płatność mandatu nastąpi niebawem. Wszelkie kwestie należy jednak omawiać z uprawnionym pracownikiem US, tak by nie narazić się na negatywne konsekwencje.

Twoja odpowiedź

12 + 20 =