Komornik zablokował konto – nie mam pojęcia co to za dług – co robić?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zablokował konto – nie mam pojęcia co to za dług – co robić?
AvatarDmisztal zapytał 2 miesiące temu

07-08-2020 bank zablokował mi pieniądze. Zadzwoniłam na infolinie i tam poinformowano mnie, że od 3,5 roku mam zajęcie komornicze na 25,000 zł. Nie miałam kredytów i nie mam żadnych informacji.

Moja emerytura to 360 zł plus dodatek stały 340 zł. Zmarła moja mama, musiałam dopłacić do pogrzebu. Wzięłam pożyczkę 2000, zapłaciłam, 04-08 i 05 wpłynęła emerytura i zasiłek razem 700 zł z groszami.

05 Orange zwrócił mi niesłusznie pobrany abonament. Bank mi zablokował te sumy dla komornika. Komornik ze Słupska ja ze Szczecina. Jestem po udarze pnia mózgu mam 68 lat, nie wychodzę.

Teraz mam na koncie 6,35 na życie do 05-09.

Nie mam pojęcia co to za dług. Co robić?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

na wstępie muszę napisać, iż bardzo Pani współczuje sytuacji materialno-bytowej. Mam nadzieję, że problemy ze zdrowiem miną i, że spotka Pani na swej drodze osoby, które jej pomogą.

Odnosząc się natomiast do samego zapytania, to sprawa wygląda nieco dziwnie. Przede wszystkim fakt, że zajęcie na rachunku trwa tyle czasu, a Pani do tej pory nie wiedziała o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym.

Uważam, że to, co należy teraz zrobić, to podjąć kontakt z komornikiem i ustalić:

  • kto jest wierzycielem
  • z jakiego tytułu pochodzi należność
  • na jaki adres kierowana jest korespondencja do dłużnika (tu należy powołać się na brak wiedzy o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym).

Proszę zdobyć kontakt do komornika posługując się danymi z zajęcia konta – jeśli ma Pani konto elektroniczne w zakładce blokady znajdzie Pani informacje o zajęciu (który komornik, na jaką kwotę, sygnaturę akt). Mając imię i nazwisko komornika, powinna Pani bez problemu ustalić telefon do jego kancelarii.

Następnie należy złożyć wniosek o zwrot niesłusznie zajętych kwot. Najpierw w formie reklamacji w banku, a jeżeli tak się nie uda to w formie skargi na komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

W skardze proszę podnieść okoliczność, że zasiłek stały wypłacany przez organy społeczne nie podlega zajęciu, tak samo wolna od zajęcia jest emerytura w kwocie poniżej 850 zł miesięcznie.

W dalszej kolejności należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o zawieszenie egzekucji, przecząc istnieniu długu.

Podsumowując:

Jeśli po ustaleniu, z jakiego tytułu komornik prowadzi egzekucję, nadal będzie Pani przeczyć istnieniu zobowiązania, należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne. Jest Pani w podeszłym wieku i ma trudności ze zdrowiem, radzę więc poszukać pomocy prawnej w bezpłatnych punktach konsultacyjnych działających przy urzędach gminy.

W razie dalszych pytań proszę pisać do nas.
Powodzenia!

Twoja odpowiedź