Komornik zablokował konto – nie mam pojęcia co to za dług – co robić?

Kategoria: KomornikKomornik zablokował konto – nie mam pojęcia co to za dług – co robić?
Dmisztal zapytał 1 rok temu

07-08-2020 bank zablokował mi pieniądze. Zadzwoniłam na infolinie i tam poinformowano mnie, że od 3,5 roku mam zajęcie komornicze na 25,000 zł. Nie miałam kredytów i nie mam żadnych informacji.

Moja emerytura to 360 zł plus dodatek stały 340 zł. Zmarła moja mama, musiałam dopłacić do pogrzebu. Wzięłam pożyczkę 2000, zapłaciłam, 04-08 i 05 wpłynęła emerytura i zasiłek razem 700 zł z groszami.

05 Orange zwrócił mi niesłusznie pobrany abonament. Bank mi zablokował te sumy dla komornika. Komornik ze Słupska ja ze Szczecina. Jestem po udarze pnia mózgu mam 68 lat, nie wychodzę.

Teraz mam na koncie 6,35 na życie do 05-09.

Nie mam pojęcia co to za dług. Co robić?

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

na wstępie muszę napisać, iż bardzo Pani współczuje sytuacji materialno-bytowej. Mam nadzieję, że problemy ze zdrowiem miną i, że spotka Pani na swej drodze osoby, które jej pomogą.

Odnosząc się natomiast do samego zapytania, to sprawa wygląda nieco dziwnie. Przede wszystkim fakt, że zajęcie na rachunku trwa tyle czasu, a Pani do tej pory nie wiedziała o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym.

Uważam, że to, co należy teraz zrobić, to podjąć kontakt z komornikiem i ustalić:

  • kto jest wierzycielem
  • z jakiego tytułu pochodzi należność
  • na jaki adres kierowana jest korespondencja do dłużnika (tu należy powołać się na brak wiedzy o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym).

Proszę zdobyć kontakt do komornika posługując się danymi z zajęcia konta – jeśli ma Pani konto elektroniczne w zakładce blokady znajdzie Pani informacje o zajęciu (który komornik, na jaką kwotę, sygnaturę akt). Mając imię i nazwisko komornika, powinna Pani bez problemu ustalić telefon do jego kancelarii.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Następnie należy złożyć wniosek o zwrot niesłusznie zajętych kwot. Najpierw w formie reklamacji w banku, a jeżeli tak się nie uda to w formie skargi na komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

W skardze proszę podnieść okoliczność, że zasiłek stały wypłacany przez organy społeczne nie podlega zajęciu, tak samo wolna od zajęcia jest emerytura w kwocie poniżej 850 zł miesięcznie.

W dalszej kolejności należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o zawieszenie egzekucji, przecząc istnieniu długu.

Podsumowując:

Jeśli po ustaleniu, z jakiego tytułu komornik prowadzi egzekucję, nadal będzie Pani przeczyć istnieniu zobowiązania, należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne. Jest Pani w podeszłym wieku i ma trudności ze zdrowiem, radzę więc poszukać pomocy prawnej w bezpłatnych punktach konsultacyjnych działających przy urzędach gminy.

W razie dalszych pytań proszę pisać do nas.
Powodzenia!

DR. odpowiedział 6 miesięcy temu

Komornik zablokował moje konta i egzekwuje roszczenia firmy chwilówkowej (Lendon). Zarówno ścieżka komornicza, jak i kwota blokady są dla mnie zaskoczeniem. Zastanawiam się, co mogę zrobić. Blokada konta bankowego obowiązująca od 1.06.21 nie pozwala mi na uregulowanie innych zobowiązań, w tym kredytów bankowych. Otrzymałam także nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i nie wiem jak się odwołać, ponieważ nie zgadzam się z wysokością roszczeń.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeżeli nie zgadza się Pani z należnością orzeczoną przez sąd w przedmiotowym nakazie zapłaty, a nie wiedziała Pani wcześniej o toczącej się przeciwko niej sprawie sądowej, należy złożyć zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli na nakaz zapłaty.

W zażaleniu należy podnieść zarzut nieistnienia roszczenia lub jego wygórowania. Musi jednak zdać sobie Pani sprawę, że w zażaleniu tym wskazać również należy okoliczności związane w tym, dlatego nie otrzymała Pani wcześniej odpisu nakazu zapłaty.

Warto ustalić, na jaki adres odpis został przesłany przez sąd, który wydał nakaz zapłaty. Jeżeli nie był to właściwy adres, w zażaleniu należy podnieść dodatkowo zarzut braku doręczenia z uwagi na wskazanie przez stronę powodową błędnego adresu pozwanej.

W zażaleniu warto złożyć także wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu jego rozpoznania przez sąd.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Niemniej jednak przed złożeniem niniejszego zażalenia radzę Pani na spokojnie przeanalizować kwoty, których dziś żąda wierzyciel. Musi Pani mieć świadomość, że roszczenia niespłacone wzrastają o koszty windykacji, odsetki, wynagrodzenia pełnomocników i koszty postępowań sądowych.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli chodzi o duże kwoty, proszę zastanowić się nad zaangażowaniem do sprawy adwokata lub radcę prawnego, który dobrze Panią pokieruje po dokładnym przeanalizowaniu akt sprawy. Być może w sprawie właściwym będzie jednak powództwo przeciwegzekucyjne, ponieważ upłynął termin na złożenie zażalenia.

Twoja odpowiedź