Komornik zabrał całą wypłatę z konta – co robić?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zabrał całą wypłatę z konta – co robić?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, dlaczego komornik zajął całą wypłatę, co zrobić w takim wypadku? Przecież nie może. Po próbie kontaktu z komornikiem, niestety nieskutecznym, pani przez telefon mi powiedziała, że mam się stawić osobiście.

Ja mieszkam na drugim końcu Polski, nawet nie mam za co jechać. A gdy byłam miesiąc temu osobiście w kancelarii komornika, by porozmawiać, to mnie zbyli. Bardzo proszę o pomoc, co robić, gdy komornik zabrał całą wypłatę z konta? nie obowiązuje mnie kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, komornik może zabrać z konta wszystkie zgromadzone przez dłużnika środki, tylko w jednym przypadku – kiedy ściąga dług alimentacyjny.

Gdy na konto trafia takie świadczenie, jak wynagrodzenie za pracę, to zastosowanie znajdują przepisy o ograniczeniu egzekucji, o których traktuje kodeks pracy – nawet jeśli egzekwowany jest dług alimentacyjny.

Z wynagrodzenia za pracę pracodawca powinien potrącić z pensji dłużnika 60% płacy z danego miesiąca, przy długach alimentacyjnych, a przy długach innego pochodzenia tylko tę część płacy, która przekracza najniższe wynagrodzenie.

Podsumowując:

Bez względu na okoliczność, czy komornik ściąga dług alimentacyjny, czy dług innego pochodzenia nie miał prawa dokonać zajęcia całej pensji, która została przekazana na zajęty rachunek bankowy.

Niestety taka sytuacja miała miejsce, dlatego nie pozostaje Ci nic innego, jak wystosowanie do komornika pisma z żądaniem zwrotu bezprawnie zajętych środków. Pismo należy przesłać listem poleconym, załączając wydruk z rachunku na potwierdzenie tytułu wpływów.

Wyjazd do kancelarii komorniczej nie jest dobrym pomysłem, bo tak jak napisałaś, nie masz pewności, że zostaniesz obsłużona, a akurat kwestię nadmiernej egzekucji możesz wyjaśnić listownie.

Wiedz też, że kiedy na rachunek trafia już „okrojone” wynagrodzenie za pracę, wniosek o zwolnienie rachunku spod egzekucji może okazać się zasadnym. Rozważ więc i tę możliwość. Poniżej dwa wzory pism, które mogą Ci się przydać:

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

RobertM odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam dług za alimenty, komornik zajął moją całą wypłatę, czy mogę coś w tej sytuacji zrobić? Zostawił mnie bez środków do życia, chciałbym, żeby komornik zabierał 60% z wypłaty. Czy jest jakiś wzór pisma na internecie jak napisać pismo do komornika o niezabieranie całej pensji tylko 60%? Mam aktualnie 2 dzieci w nowym związku z konkubiną, wynajmuję mieszkanie i moja wyplata to jedyne źródło dochodu. Prosiłbym o jakąś poradę, jak napisać pismo do komornika, żeby nie zabierał mi całej wypłaty, a jedynie tylko jej część.