Komornik zabrał cześć kwoty wolnej od zajęcia – DLACZEGO?

Forum prawneKategoria: KomornikKomornik zabrał cześć kwoty wolnej od zajęcia – DLACZEGO?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam. Komornik zabrał cześć kwoty wolnej od zajęcia. Dostałem dzisiaj wypłatę na konto i wiem, że mam zajęcie komornicze jednak zauważyłem, że komornik zabrał cześć kwoty wolnej od zajęcia.

Dlaczego tak się stało i dlaczego bank na to pozwolił? skoro wszyscy wiedzą, że kwota wolna od zajęcia na ten rok to 1633 zł. Co mogę z tym zrobić i czyja to wina, banku? komornika? jak odzyskać pieniądze od komornika z kwoty wolnej?

2 odpowiedzi
Best Answer
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, masz rację – kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę na obecny rok wynosi 1 633 zł na rękę, ale tylko przy długach innych niż alimentacyjne.

Jeśli komornik dochodzi zapłaty nieuregulowanych alimentów, potrącenie z pensji może sięgać aż 60% i nie stosuje się tu kwoty wolnej od zajęcia.

Kwotę dla komornika i pracownika wylicza pracodawca, stosując zasady przewidziane w przepisach szczególnych.

Kiedy dochodzi do zajęcia rachunku, wyliczeniem kwoty wolnej od zajęcia zajmuje się bank – komornik bowiem nie ma informacji, z jakiego tytułu środki trafiają na konto dłużnika.

Dlaczego w Twoim przypadku doszło do nadmiernej egzekucji i zajęcia kwoty wolnej?

Być może przekroczyłeś kwotę wolną od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego (ta obecnie wynosi 1 687,50 zł).

Mogło tak się stać, dlatego że na zajęty przez komornika rachunek bankowy trafiają również inne świadczenia – może zwolnione od zajęcia, lecz nie zgłoszone w banku np. zasiłki na dzieci, alimenty.

W przypadku, kiedy dochodzi do nadmiernej egzekucji, dłużnik powinien wystąpić do komornika o zwrot niesłusznie zajętych środków, wysyłając poniższy wniosek:

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Możesz również starać się o zwolnienie rachunku od zajęcia. Taki wniosek będzie zasadny, gdy na konto trafiają jedynie te składniki majątku, których komornik zająć nie może. Do wniosku warto załączyć wydruk z konta potwierdzający tę okoliczność.

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

dd. odpowiedział 5 lat temu

Mam zajęte przez komornika konto, na konto wpływają mi pieniądze od córki czy w tym wypadku przysługuje kwota wolna od zajęcia komorniczego? komornik zabrał wszystko, chcę wiedzieć, czy wszystko jest ok, czy jednak coś mogę odzyskać z tych pieniędzy? wiem, że długi trzeba oddawać, ale nie mogę zostać bez środków do życia.