Kredyt w firmie Profit

Forum prawneKategoria: DługiKredyt w firmie Profit
Jolgine zapytał 1 rok temu

Witam, mój syn wziął kredyt w firmie Profit, wypłacił dwie raty i nie był w stanie spłacać dalej, chorował, przez co jego pensja starczała tylko na podstawowe opłaty, firma tą dopomina się o spłatę całości której nie jest w stanie od razu uregulować i mówią o wyłudzeniu, chciałabym mu pomóc, ale nie wiem jak się do tego zabrać, proszę o poradę.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

jeśli sprawa nie dotarła jeszcze do sądu, najlepiej będzie podjąć kontakt z przedstawicielem firmy i złożyć wniosek o rozłożenie płatności zobowiązania na raty.

Przedmiotowy wniosek złożyć powinien Pani syn, jako pożyczkobiorca i osoba zobowiązana do spłaty. W treści pisma należy podnieść problemy materialne i zdrowotne. Najlepiej, jeśli syn opisze, nigdy jego zamiarem nie było żadne wyłudzenie kredytu, natomiast problemy materiale wzmożyły się w trakcie trwania umowy pożyczki.

Do przedmiotowego pisma należy dołączyć dokumenty potwierdzające problemy ze zdrowiem syna, np. zaświadczenie lekarskie.

Jeśli nie uda się uzyskać porozumienia i nie dojdzie do zawarcia ugody, należy spłacać dług uiszczając regularne raty – w miarę możliwości po kilkaset złotych miesięcznie. Należy pamiętać, by w tytule przelewów wskazywać “spłata należności głównej z umowy pożyczki nr…”.

Odnośnie gróźb złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, to myślę, że wierzyciel chce zmobilizować dłużnika do spłaty. Natomiast jeśli doszłoby do wszczęcia przez organy ścigania postępowania w tej kwestii, zarzuty należy starać się odeprzeć przedkładając dokumenty potwierdzające problemy zdrowotne – należy wykazać, że syn nieumyślnie zaprzestał regulować zadłużenie.

Na koniec dodam, że dłużnika także na etapie postępowania sądowego (pozew cywilny o zapłatę) może złożyć wniosek o rozłożenie zasądzonej należności na raty. Dlatego, jeśli nie uda się Państwu dojść do porozumienia z wierzycielem i zostanie złożony pozew o zapłatę, proszę napisać do mnie, a ja postaram się pomóc. W tym momencie należy jednak skupić się nad możliwością zawarcia ugody.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź

0 + 1 =