Mieszkanie za granicą a zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na polski adres

Kategoria: KomornikMieszkanie za granicą a zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na polski adres
Mirek zapytał 6 miesięcy temu

Mieszkam w Norwegi, ale otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na czasowy adres w Polsce. Od początku roku 2021 na stałe mieszkam w Norwegi, podczas odwiedzin rodziny na święta odebrałem zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji, które było zaadresowane na mój były adres zamieszkania.

Czy to zawiadomienie mogę uważać za niestosowne z powodu złego adresu dostarczenia? Czy komornik może wszcząć egzekucję komorniczą i zajęcie w domu mojej rodziny tylko z tego powodu, że mam pod tym adresem notarialne przyrzeczenie służebności.

Będę wdzięczny za szybką poradę. Z poważaniem, Mirek.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

przede wszystkim skoro komornik posługuje się nieaktualnym adresem dłużnika, to należy go o tej okoliczności poinformować. Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem (jeśli nie planuje Pan spłacać długu) będzie zaprzestanie przez Pana rodzinę odbioru korespondencji do Pana kierowanej.

Należy poprosić listonosza, by zwracał listy do Pana kierowane z adnotacją „adresat wyprowadził się”. Na tej podstawie komornik otrzyma informacje, że adres jest niewłaściwy i zobowiąże wierzyciela do wskazania aktualnego adresu dłużnika.

Natomiast jeśli postępowanie egzekucyjne zostało już wszczęte, to komornik będzie mógł je nadal prowadzić. Do umorzenia postępowania może dojść jednak niebawem, jeśli komornik nie znajdzie w Polsce majątku do zajęcia.

Wcześniej jednak może udać się pod Pana adres, niemniej jednak powinien odstąpić od zajęcia jeśli zostanie poinformowany, że dłużnik pod tym adresem nie przebywa, wyjechał za granicę i nie ma żadnego majątku w Polsce.

Odnośnie służebności (rozumiem, że chodzi o służebność mieszkania) to mogę napisać, że jest to prawo osobiste, a nie „materialne” nie będzie więc postawą zajęcia. Służebności jako prawa nie da się egzekwować i nie wiąże się ona z prawem własności.

Dlatego nie musi się Pan obawiać o dom rodziny. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku ewentualnej wizyty komornika należy zgłosić, że w domu tym nie znajdują się żadne przedmioty należące do Pana.

Twoja odpowiedź