Musiałam zapłacić zaległy czynsz, jak odzykać pieniądze od rodziny?

Forum prawneKategoria: DługiMusiałam zapłacić zaległy czynsz, jak odzykać pieniądze od rodziny?
Avatarpatrycja19922 zapytał 7 miesięcy temu

Jestem od urodzenia zameldowana u babci, jednak wynajmuję mieszkanie z chłopakiem, babcia zmarła, mieszkanie odziedziczyła moja mama i jej siostra, na mieszkaniu był niezapłacony czynsz.

Ja z racji tego, że jestem tam zameldowana, dostałam zajęcie komornicze i tylko ze mnie komornik ściągnął 20 tys. zł. Mama oddaje mi pieniądze w ratach, ale jej siostra a moja ciocia nie chce, a powinna oddać połowę, bo odziedziczyła to mieszkanie.

Co robić w takiej sytuacji? jestem w 9 miesiącu ciąży i mam same stresy. Proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

Twoimi dłużnikami są osoby ujęte wraz z Tobą w tytule wykonawczym, czyli te, które w zadłużonym lokalu stale mieszkały w dacie powstania zaległości.

Jeśli ciotka, która nabyła spadek po rodzicach, nie była dłużnikiem spółdzielni, może uchylić się od zapłaty żądanych przez Ciebie pieniędzy, chyba że długi te odziedziczyła w spadku.

Zatem należy ustalić, czy ciotka odpowiada za zaległy czynsz jako lokator, czy jako spadkobierca ujętego w wyroku/nakazie zapłaty dłużnika.

Niemniej jednak nie będzie ona Ci winna połowy wyegzekwowanej przez komornika kwoty. Jeśli będziesz posiadać od niej roszczenie regresowe to za część długu, za który ona odpowiadała.

Dla przykładu – jeśli dłużnikiem spółdzielni byłaś Ty, Twoja mama i babcia, to ciotka nabędzie odpowiadać za długi spadkowe zmarłej w wartości odpowiadającej jej udziału w spadku. Dlatego, jeśli spadek po babci odziedziczyła

Twoja mama wraz z ciotką to ½ części, to ciotka będzie Ci winna jedynie ⅙ całej należności.

Najlepiej ustal, czy ciotka odpowiada za nieuregulowany czynsz, z jakiego tytułu (jako dłużnik, czy spadkobierca dłużnika) i w jakim zakresie, a następnie prześlij do niej wezwanie do zapłaty. Przysługuje Ci bowiem roszczenie regresowe o zwrot odpowiedniej kwoty, której zapłaty możesz odchodzić w sądzie.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź