Nakaz zwrotu Kindergeld – Muszę oddać Kindergeld

Forum prawneKategoria: AlimentyNakaz zwrotu Kindergeld – Muszę oddać Kindergeld
Renata zapytał 3 lata temu

Dobry wieczór. Muszę oddać Kindergeld. Mój partner i ojciec dziecka, na które pobieramy kindergeld, dostał od niemieckiego serwisu finansowego nakaz zwrotu kindergeld za okres od września 2019 do czerwca 2020. Uznano, że pobieram 500 plus. Wypłatę kindergeld obniżono nam w lipcu 2020. Wniosek na 500 plus złożyłam dopiero w listopadzie 2020. Co robić?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,
z informacji, jakie podajesz, wynika, że została złamana zasada, iż w pierwszej kolejności przysługiwało Wam 500 plus na dziecko. Reguła ta obowiązuje wówczas, gdy dziecko przebywa z drugim rodzicem w Polsce i rodzic ten pozostaje w zatrudnieniu.
Zatem jeśli w okresie od września 2019 roku do czerwca 2020 roku byłaś z dzieckiem w Polsce i tu pracowałaś, w pierwszej kolejności powinnaś starać się o 500 plus, a w dalszej kolejności o kindergeld i dopiero wówczas organy niemieckie powinny wypłacić kindergeld pomniejszony o 500 plus.
Okoliczność, że wniosku o świadczenie wychowawcze nie złożyłaś i tym samym nie pobierałaś 500 plus, nie ma znaczenia. Liczy się zasada, że miałaś do niego prawo.
Niemniej, skoro faktycznie żadnych świadczeń w Polsce w tym okresie nie pobierałaś, powinnaś starać się o umorzenie obowiązku zwrotu kindergeld.
Uważam, że należy wystąpić o zaświadczenie z Opieki Społecznej, że w spornym okresie nie pobierałaś świadczenia 500 plus, a następnie włączyć je do wniosku o umorzenie obowiązku zwrotu kindergeld. W treści wniosku należy dodatkowo podnieść okoliczność, że wniosek o 500 plus złożyłaś dopiero w listopadzie 2020 roku.
We wniosku warto zaznaczyć, że nie posiadacie oszczędności, by zwrócić pobrane świadczenie, bowiem zostało ono w całości wydatkowane na potrzeby dziecka.
Na koniec dodam – już dla pocieszenia, iż z doświadczenia wiem, że organy zagraniczne w Niemczech, czy Norwegii dość często umarzają nienależnie pobrane świadczenia – znacznie częściej, niż to ma miejsce w Polsce. Z uwagi na tę okoliczność, warto podjąć starania, by i w Waszym przypadku obowiązek zwrotu został anulowany.
Życzę powodzenia!

Ania odpowiedział 2 lata temu

Witam. Wróciłam do Polski ale przez jakiś czas wpływał kindergeld. Dostałam jakieś pismo że mam zwrócić 3000 euro. Nie mam takich pieniędzy, czego mogę się spodziewać ze strony nieneickiej. Mam staly meldunek w kraju PL. Czy mogę jechać np na zakupy do niemiec czy lepiej się tam nie wybierać. Czy istnieje taka opcja że będą mnie ścigać w pl? Czytałam, możliwe że popełniłam przestępstwo skarbowe, ale u nich czy u nas?