Nie jestem współkredytobiorcą, a kredyt widać w BIK-u

Kategoria: BIKNie jestem współkredytobiorcą, a kredyt widać w BIK-u
Krzysztof zapytał 8 miesięcy temu

Dzień dobry, mam pytanie: czy bank może wpisać do mojego BIK-u pożyczkę, która nie jest na mnie? nie jestem żadnym podmiotem w umowie – ani wpółkredytobiorcą, ani żyrantem.

Jednak jestem, bo pod zastaw pożyczki jest działka, której jestem właścicielem.

Uprzejmie proszę o informację, bo spotkałem się już z tym, że miałem 2 kredyty wpisane w BIK-u, gdy zmieniałem kredyt we frankach, na złotówki, zamiast jednego – jeden we frankach i dodatkowo ten sam w PLN, czyli o jeden za dużo!

Czyli to nie tak, że jak coś jest w BIK-u, to jest na 100% zgodne z prawdą.
Z poważaniem
Krzysztof

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

Panie Krzysztofie wydaje mi się, że Pana BIK może zostać „obciążony” wpisem dotyczącym danego kredytu, czy pożyczki, którą zabezpiecza nieruchomość stanowiąca Pana własność. Powyższe wynika z regulacji art. 105 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe.

Warto jednak sięgnąć do zapisów umowy lub dokumentów, które Pan podpisywał, zabezpieczając kredyt. Należy znaleźć klauzulę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i możliwości ich udostępnienia takim podmiotom jak banki i inne instytucje pożyczkowe, w tym SKOKI.

Niemniej jednak jeśli posiada Pan wątpliwości co do zasadności wpisu, należy złożyć reklamację w banku, w którym pożyczka została zaciągnięta, żądając usunięcia wpisu w BIK. Być może bank przyzna Panu rację i wpis zostanie anulowany.

Jeśli bank odmówi, być może pozna Pan zasadność wpisu (bank powinien powołać się na odpowiednie umocowanie, udzielając odpowiedzi odmownej na Pana reklamację).

Jeśli wpis w BIK bardzo Panu przeszkadza, można zastanowić się nad zniesieniem zabezpieczenia. Być może pożyczkobiorca jest już na tyle wiarygodny, że bank zgodzi się zdjąć hipotekę lub zaproponuje inne zabezpieczenie.

Krzysztof odpowiedział 8 miesięcy temu

a mam jeszcze pytanie, czy mogę otrzymać wzór takiej reklamacji w temacie tego wpisu do BIK.
nie ukrywam, że sprawa mnie intryguje, ponieważ w sprawie pożyczki, ja dostaję co miesiąc informacje sms na moj telefon o konieczności zapłaty raty, a sam kredytobiorca NIE,
co więcej, na swoją hipotekę, której jestem kredytobiorcą, akurat takiego sms nie dostaję z informacja o racie, którą sam płacę.
uprzejmie proszę o odpowiedź

Krzysztof odpowiedział 8 miesięcy temu

dodam, ze sprawa dotyczy tego samego banki, a nawet tego samego oddziału…

Twoja odpowiedź