Nie zapłaciłam podatku od sprzedaży nieruchomości – co teraz?

Forum prawneKategoria: DługiNie zapłaciłam podatku od sprzedaży nieruchomości – co teraz?
AvatarAneta zapytał 9 miesięcy temu

Witam, nie zapłaciłam podatku od sprzedaży nieruchomości. W roku 2011 sprzedałam mieszkanie. Zostałam okradziona z pieniędzy za to mieszkanie i ani sąd, ani policja mi nie pomogła, po 5 latach odezwał się Urząd Skarbowy, abym zapłaciła podatek od sprzedaży mieszkania.

Na nic były moje tłumaczenia, że nie chciałam oszukać Państwa itd. i że zostałam okradziona. Skończyło się na tym, że dostałam karę grzywny do tego. Z roku na rok rośnie mi dług w Urzędzie Skarbowym, a ja nie mam nawet jak to spłacić.

Pracuję za najniższą krajową, mąż dorabia, ja utrzymuję rodzinę i mam na wychowaniu jeszcze córkę 6-letnią. Czytałam, że jest możliwość napisania wniosku o umorzenie długu w Urzędzie Skarbowym, tylko czy ja mogłabym skorzystać z takiego wniosku? i co jeśli chodzi o przedawnienie podatku od sprzedaży nieruchomości?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

co do zasady zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem lat pięciu od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Jednakże skoro podajesz, że Urząd Skarbowy prowadził postępowanie w Twojej sprawie, domniemywam, że bieg terminu przedawnienia został przerwany. Niemniej jednak Twoja sytuacja materialno-bytowa nie jest łatwa.

Dodatkowo straciłeś pieniądze ze sprzedaży mieszkania – byłaś ofiarą przestępstwa, sprawców nie udało się ukarać, a tym samym odzyskać pieniędzy.

Dlatego jak najbardziej zasadnym będzie wniosek o umorzenie zaległego podatku od sprzedaży nieruchomości.
Wcześniej jednak radzę Ci udać się do urzędu i tam pytać o szczegóły sprawy.  Przede wszystkim musisz ustalić, że do przedawnienia rzeczywiście nie doszło. Jeśli zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu, to nawet nie powinnaś wnioskować do urzędu o umorzenie długu.

Jeśli jednak US przerwał bieg terminu przedawnienia, to należy przygotować wniosek o umorzenie podatku i złożyć go we właściwym urzędzie.

Podstawą zwolnienia, na którą uważam, powinnaś się powołać, to kradzież pieniędzy ze sprzedaży, przez co zostałaś pozbawiona możliwości pokrycia należnego podatku. Na potwierdzenie kradzieży należy do wniosku dołączyć akta prowadzonych spraw (policja, prokuratura, sąd).

Ubocznie, we wniosku powinnaś wskazać trudności finansowe, opisując swoje życie, biorąc pod uwagę wysokość dochodów, warunki mieszkaniowe oraz stałe wydatki.

Do tak przygotowanego wniosku dołącz kserokopie rachunków za mieszkanie, media, leki itp.

Twoja odpowiedź