Odpowiedź na wyrok zaoczny któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności

Forum prawneKategoria: DługiOdpowiedź na wyrok zaoczny któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności
K.H. zapytał 4 lata temu

Co należy ująć w piśmie do sądu w odpowiedzi na wyrok zaoczny, któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności? Odebrałam list, zawierający wyrok zaoczny, któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności – dotyczy wypowiedzianej umowy kredytowej.

Chciałabym odwołać się od wyroku, bo:

  • nie zostałam poinformowana o sprawie
  • chce złożyć wniosek o rozłożenie kwoty zadłużenia na raty, wymagana spłata całego kredytu.

Z góry dziękuję za pomoc!

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

od wyroku zaocznego przysługuje sprzeciw, który jak stanowi art. 344 kpc. należy złożyć w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wyroku.

Natomiast jak wskazuje przepis art. 346 § 1 kpc.:

Na wniosek pozwanego sąd zawiesi rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu, jeżeli wyrok ten został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo jeżeli pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było niezawinione, a przedstawione w sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego. Zawieszając wykonalność wyroku, sąd może zarządzić środki zabezpieczenia w myśl oddziału poprzedzającego.

Zatem w sprzeciwie od wyroku zaocznego musisz złożyć wniosek o:

  1. wyznaczenie rozprawy
  2. zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności nadanej na wyrok zaoczny z uwagi na nie doręczenie wezwania na rozprawę
  3. rozłożenie dochodzonej przez powoda należności na raty, w kwocie po …. miesięcznie.
  4. przeprowadzenie dowodu z załączonych do sprzeciwu dokumentów na okoliczność ustalenia ogólnej sytuacji materialno-bytowej pozwanej, w szczególności braku możliwości uregulowania całej należności dochodzonej pozwem w jednej racie.

Oczywiście wnikliwa analiza sprawy, mogłaby pociągnąć za sobą potrzebę złożenia dodatkowych wniosków, dlatego zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie przygotować sprzeciw, czy jednak sprawę lepiej omówić z prawnikiem na miejscu.

Ja jednak dodam od siebie, że duże znaczenie ma zaprezentowanie swojej osoby sądowi. Dlatego warto dołożyć staranności, by przygotować solidne uzasadnienie sprzeciwu. Największy nacisk połóż na swoją sytuację materialną – opisz warunki mieszkaniowe, dochody i wydatki.

Do sprzeciwu dołącz również zestawienie rachunków i stałych kosztów. Jeśli masz jakieś problemy, to napisz o nich. Zasadnym będzie również złożenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Odnośnie samego braku informacji o toczącej się sprawie, to napisz krótko, dlaczego nie odebrałaś wezwania z odpisem pozwu, dokładnie tak jak było. Sąd posiada korespondencję kierowaną do Ciebie z adnotacją listonosza, wie zatem, że nie doszło do doręczenia pisma.

Jeśli sąd przyzna Ci rację, to zgodnie z art. 346  § 11 kpc., bez względu na Twój wniosek, z urzędu uchyli rygor natychmiastowej wykonalności.

Przepis bowiem stanowi, że:

Sąd może uchylić rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu, jeżeli pozwany wykaże, że odpis pozwu doręczono w trybie przewidzianym w art. 139 niemożność doręczenia pisma sądowego lub odmowa jego przyjęcia § 1 na inny adres aniżeli aktualne w dacie doręczenia miejsce zamieszkania pozwanego.

Powodzenia!

Karolina odpowiedział 4 lata temu

Czy Pani może przygotować mi pisma?

z wyrazami szacunku

Karolina H.