Odzyskanie pieniędzy za część wspólną rachunków

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaOdzyskanie pieniędzy za część wspólną rachunków
Tomasz zapytał 1 rok temu

Przez 17 miesięcy mieszkałem z byłą już dziewczyną, ustaliliśmy, że za rachunki takie jak czynsz, energia elektryczna i media będziemy płacić po połowie. W czasie kiedy mieszkaliśmy razem wspólne opłaty wyniosły 9000 co daje 4500 na osobę, natomiast od byłej dziewczyny otrzymałem w tym czasie niespełna 850 zł. Po rozstaniu uzgodniliśmy, że zwróci mi resztę pieniędzy, w pierwszym tygodniu przelała mi na konto 200 zł i na tym skończyło się oddawanie. Od tego czasu minęło 18 miesięcy i chciałbym odzyskać resztę, jakie są możliwości odzyskania pieniędzy?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

uważam, że całość kwoty, która składa się na uiszczone przez byłą dziewczynę opłaty, należy potraktować jak pożyczkę. Z uwagi na powyższe warto zdobyć dowody okoliczność tę potwierdzające. Najłatwiej będzie, jeśli wyślesz byłej już dziewczynie, wiadomość w formie elektronicznej, że czekasz na resztę pieniędzy i chcesz, aby oddała Ci całość w przeciągu kilku kolejnych dni, a jeżeli nie ma takiej kwoty to chcesz, żeby podpisała umowę w przedmiocie ratalnej spłaty długu.

Jeżeli Twoja była dziewczyna podpiszę ugodę, będziesz miał na papierze, że uznała roszczenie i w razie ewentualnych opóźnień będziesz mógł również uzyskać tytuł wykonawczy w formie nakazu zapłaty, co pozwoli Ci zaangażować komornika.

Natomiast w sytuacji, gdy nie dojdziecie do  porozumienia, zasadne będzie wejście na drogę bardziej oficjalną. Pierwszą czynnością jaką będziesz musiał wykonać, jest wystosowanie wezwania do zwrotu pożyczki.

Po odczekaniu sześciu tygodni od daty odebrania przedmiotowego pisma (w razie bezczynności dziewczyny), będziesz musiał przesłać jej kolejne pismo – tym razem przedsądowe wezwanie do zapłaty z wyznaczeniem krótkiego terminu do zwroty całej kwoty, np. siedmiu dni. Jeżeli i ten termin upłynie bezskutecznie, będziesz mógł wystąpić do sądu cywilnego z pozwem o zapłatę.

Dodam jeszcze, że najtańszą i najszybszą opcją jest pozew w postępowaniu upominawczym. Pamiętaj, że załącznikiem do pozwu powinny być odpisy (kserokopie) przesłanych dłużyce pism oraz dowody ich doręczenia. Zatem oba wezwania przesyłasz listem poleconym, a najlepiej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Niemniej jednak mam nadzieje, że swoim działaniem zmotywujesz dziewczynę do podpisania ugody i podejmie się ona terminowej spłaty ratalnej zobowiązania.

Powodzenia!

 

Twoja odpowiedź

6 + 11 =