Orzeczenie o umorzeniu postępowania jak znaleźć?

Forum prawneKategoria: DługiOrzeczenie o umorzeniu postępowania jak znaleźć?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, czy sygnatura akt np. XC dotyczy jednej sprawy, czy jeżeli dostałem pismo z sądu o jej umorzeniu, to sygnatura też będzie się zaczynała od XC czy inaczej. Jak znaleźć w internecie orzeczenie o umorzeniu? nie mogę sobie z tym poradzić. Jeżeli można prosiłbym o udzielenie porady czy wybrać się osobiście do sądu i tam uzyskać odpis orzeczenia w mojej sprawie. Pozdrawiam

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

symbol XC, który podajesz, nie jest całą sygnaturą akt danej sprawy. XC nie znaczy nic więcej niż Dziesiąty Wydział Cywilny danego sądu. Aby sygnatura była pełna, należy do XC dodać numer porządkowy sprawy – numer wpływu wraz z oznaczeniem roku np. 89/19 lub 89/2019.

Każda sprawa ma swój numer. Dlatego, kiedy na korespondencji sądowej lub w orzeczeniu znajdziesz sygnaturę akt, to będzie ona przyporządkowana wyłącznie jednej sprawie, od wpływu pozwu bądź wniosku do sądu po prawomocne zakończenie sprawy poprzez wydanie przez sąd nakazu zapłaty, wyroku lub postanowienia o umorzeniu.

Odpowiadając zatem na Twoje pytanie, to rzeczywiście postanowienie o umorzeniu sprawy jest kontynuacją postępowania.

Jeśli nie wiesz, jak uporządkować dokumenty spraw sądowych, zawsze patrz na sygnaturę akt. Każda nowa sprawa będzie miała inną kolejną liczbę porządkową, choćby była rozpoznawana w tym samym wydziale jednego sądu i zaczynała się od symboli XC.

Odnośnie znalezienia orzeczenia sądu w internecie – to muszę napisać, że sądy powszechne nie prowadzą jeszcze elektronicznych baz wyroków i innych rozstrzygnięć wydawanych w danych sprawach, dlatego nic dziwnego, że w żaden sposób nie mogłeś odszukać swojej sprawy internecie.

Jeżeli chcesz uzyskać odpis orzeczenia,  w tym przypadku postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie musisz złożyć właściwy wniosek.

Wniosek o wydanie odpisu prawomocnego orzeczenia możesz przesłać do sądu, który zajmował się sprawą listownie lub złożyć osobiście w biurze podawczym sądu.

Wniosek należy opłacić. Sąd pobiera opłatę sądową w kwocie 6 zł za każdą stronę orzeczenia (w Twoim przypadku będzie to jedynie 6 zł).

We wniosku możesz zaznaczyć, że prosisz o doręczenie odpisu postanowienia na adres zamieszkania lub wskazać, że odpis odbierzesz osobiście w sądzie.

Rafal odpowiedział 5 lat temu

Witam dziękuję za pomoc może nie dopisałem ale gdy otrzymałem pismo z sądu o umorzeniu sprawy pisało w nim że sąd w…. Umarza sprawę że względu na przedawnienie,a teraz jakąś chora firma windykacyjna jeszcze na mnie chce zarobić .a jeżeli Bank w ,którym miałem kredyt był by w porządku to jeżeli nie spłaciłem jednej raty monitował by do mnie o jej spłatę ,ale oni przypomnieli sobie o mnie gdy było tam parę razy więcej do spłacenia niż 130 PlN .