Pismo z Cyberwindykacji Sp. z o.o. z nakazem zapłaty za przejazd bez biletu

Forum prawneKategoria: DługiPismo z Cyberwindykacji Sp. z o.o. z nakazem zapłaty za przejazd bez biletu
Avatarper.iwona zapytał 7 miesięcy temu

W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo z Cyberwindykacji Sp. z o.o. z nakazem zapłaty za przejazd bez biletu. Mandat za jazdę bez biletu otrzymałem w dniu 19.02.2016 r.

Sprzedaż wierzytelności z PKP Intercity na rzecz STATIMA SA. miała miejsce 13.04.2020 r.

Co powinienem zrobić, żeby nie płacić przedawnionej należności?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj,

piszesz, że pismo z Cyberwindykacji Sp. z o.o. zostało doręczone wraz z nakazem zapłaty.

Jeśli rzeczywiście jest to nakaz zapłaty, a nie wezwanie to sprawa oparła się o sąd i trudno mówić o przedawnieniu roszczenia (obecnie sądy z urzędu badają przedawnienie, więc jeśli należność była przedawniona w dniu złożenia pozwu o zapłatę, sąd nie wydałby nakazu zapłaty).

Jeśli jednak błędnie napisałeś, zamieniając wezwanie do zapłaty z nakazem zapłaty to masz szansę uchylić się od obowiązku uregulowania mandatu za jazdę bez biletu, podnosząc właśnie zarzut przedawnienia roszczenia.

W tym celu należy przygotować odpowiedź na pismo windykacji z żądaniem zatrzymania postępowania windykacyjnego z uwagi na przedawnienie roszczenia.

W piśmie należy powołać się na art. 77 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku prawo przewozowe, który wskazuje, że roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Proszę dodać, że nie życzysz sobie dalszej korespondencji i nie zamierzasz regulować przedawnionego długu. Mam nadzieje, że tak przygotowana odpowiedź na wezwanie do zapłaty wystarczy. Powodzenia!

Twoja odpowiedź