Po jakim czasie komornik ściąga alimenty? jakie dokumenty przygotować?

Forum prawneKategoria: AlimentyPo jakim czasie komornik ściąga alimenty? jakie dokumenty przygotować?
AvatarOla zapytał 3 miesiące temu

Witam, po jakim czasie komornik ściąga alimenty? ojciec dziecka przestał płacić alimenty, nie mam z nim kontaktu, jakby rozpłynął się. Obawiam się, że będę musiała udać się do komornika, tylko pytanie moje jest, czy musi upłynąć jakiś czas, kiedy ojciec dziecka nie płaci alimentów, czy mogę już po miesiącu wszcząć egzekucję? czyli konkretnie: po jakim czasie niepłacenia alimentów można iść do komornika?

Interesuje mnie też, kiedy komornik przestaje ściągać alimenty? czy dopiero jak mu to zgłoszę? czy wtedy kiedy ojciec dziecka spłaci zaległe alimenty? i bieżące alimenty normalnie będzie płacić ojciec dziecka już mi? Chciałabym też wiedzieć, jakie dokumenty do komornika o alimenty przygotować. Z góry dziękuję za poradę prawną!

2 odpowiedzi
AvatarWera odpowiedział 3 miesiące temu

Przyłączam się do pytania Oli, kiedy do komornika o alimenty iść?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

wierzyciel alimentacyjny ma prawo złożyć wniosek do komornika o przymusowe ściągnięcie zadłużenia alimentacyjnego już na drugi dzień po odnotowaniu braku zapłaty. Jeśli więc w Twoim przypadku opóźnienie wynosi miesiąc, śmiało możesz wybrać komornika, którego zaangażujesz do prowadzenia sprawy egzekucyjnej.

Komornik powinien przystąpić do egzekucji niebawem po przyjęciu prawidłowo złożonego wniosku egzekucyjnego. Zazwyczaj pierwsze czynności podejmowane są na przestrzeni kilku dni. Jeśli po przyjęciu wniosku przez komornika dojdzie do spłaty zaległości, wierzyciel alimentacyjny może wniosek wycofać lub podjąć decyzję o kontynuacji postępowania egzekucyjnego.

Co więcej, postępowanie egzekucyjne może być prowadzone także wtedy, gdy kolejne raty alimentacyjne regulowane są w terminie. Jedyne opóźnienie, które musi zaistnieć to to przed złożeniem wniosku egzekucyjnego.

Niemniej jednak wierzyciel alimentacyjny musi pamiętać, by w trakcie postępowania egzekucyjnego zgłaszać do komornika wszelkie wpłaty uzyskane od dłużnika z pominięciem organu egzekucyjnego.

Przenosząc powyższe na grunt Twojej sprawy, można napisać, że jeśli po wszczęciu postępowania egzekucyjnego ojciec dziecka ureguluje zaległość i zacznie płacić alimenty w terminie, okoliczność ta nie będzie obligować Cię do wycofania egzekucji. Jedynym Twoim obowiązkiem będzie poinformowanie komornika o dokonanych przez dłużnika wpłatach.

To Ty będziesz decydować, kiedy zakończyć postępowanie egzekucyjne. Jeśli złożysz wniosek o umorzenie egzekucji, bo ojciec dziecka będzie wywiązywać się z kolejnych rat, komornik będzie zobowiązany wydać postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jeśli nie wycofasz egzekucji alimentów – będzie ona trwać.

Odnośnie pytania: jakie dokumenty do komornika o alimenty przygotować, to będzie to oczywiście wniosek egzekucyjny, który może zostać złożony na formularzu urzędowym, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 30.11.2018 roku w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika oraz tytuł wykonawczy – odpis wyroku alimentacyjnego opatrzony klauzulą wykonalności (odpis wyciągnięty z sądu nie zaś jego kserokopia).

Twoja odpowiedź