Podwójne zajęcie komornicze emerytury przez komorników?!

Kategoria: KomornikPodwójne zajęcie komornicze emerytury przez komorników?!
sandra k. zapytał 2 lata temu

Dzień dobry. Mam zajęcie komornicze na emeryturze, proszę o informację czy urząd skarbowy ma prawo zająć konto, na które wpływa emerytura w momencie, kiedy z emerytury potrącane jest zajęcie komornicze na poczet innego zobowiązania?

Czyli ZUS potrąca część z emerytury, a pozostała kwota która trafia na konto, potrącana jest przez drugiego komornika. Nadmieniam, że emerytura jest jedynym źródłem dochodów. Dziękuję za informację.

3 odpowiedzi
Jol. odpowiedział 7 miesięcy temu

Sprawa dotyczy emeryta. Jedynym źródłem utrzymania jest emerytura. Z tej emerytury ZUS potrąca 25% na zajęcie komornicze. Resztę otrzymuje przelewem na konto (925 zł/msc). Inny komornik zablokował mu rachunek bankowy. Czy jest jakaś kwota, którą bank musi zostawić na rachunku bankowym emerytowi (kwota zwolniona od zajęcia)? aby dłużnik nie był pozbawiony środków do życia. Co zrobić w przypadku, gdy bank nie chce wypłacić ani złotówki?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli bank zablokował całe saldo na rachunku dłużnika, to musi chodzić o zaległości alimentacyjne – tylko przy egzekucji długów alimentacyjnych nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego.

Jeśli komornik prowadzi egzekucję innych długów, wspomniany emeryt powinien mieć możliwość obracania całą kwotą, jaką na rachunek bankowy wpłaca ZUS – przy egzekucji z rachunku bankowego obowiązują limity zajęcia i obecnie saldo wolne od zajęcia wynosi około 2 000 zł miesięcznie. Kwota, która wpływa na zajęte konto, jest znacznie niższa, dlatego dłużnik nie powinien mieć problemów z blokadą środków.

Jednakże tak jak napisałam na wstępie, niemożność podjęcia środków z rachunku może być związana z egzekucją długów alimentacyjnych. Jeśli tak jest, należy podjąć kontakt z komornikiem, by ten zwolnił zajęte konto, wskazując na limity zajęcia. Te przy egzekucji długów alimentacyjnych z emerytury wynoszą 60% świadczenia.

Powyższe przekłada się na to, że komornik ściągający dług alimentacyjny może zająć 60% emerytury. Zatem naszemu emerytowi powinna zostać miesięcznie kwota około 500 zł. Przy czym pierwszeństwo egzekucji mają należności alimentacyjne.

Z uwagi na powyższe, należy podjąć kontakt z komornikiem, który ściąga dług alimentacyjny, wskazując mu na limity zajęcia oraz prowadzoną przez innego komornika egzekucję. Zasadnym będzie też wniosek o przekazanie sprawy długu alimentacyjnego do pierwszego komornika, by ten prowadził egzekucję łączną.

Jola odpowiedział 7 miesięcy temu

dziękuję uprzejmie.  Na szczęście nie jest to dług alimentacyjny. Typowe grzechy:  US i ZUS, do tego dług, który sprzedała telekomunikacja. Rozumiem, że w tej sytuacji cała kwota emerytury, która wpłynęła na rachunek (925), jest wolna od zajęcia.

Twoja odpowiedź