Pożyczka na spłatę chwilówek czy upadłość konsumencka?

Forum prawneKategoria: DługiPożyczka na spłatę chwilówek czy upadłość konsumencka?
Agad zapytał 5 lat temu

Wpadłam w pętlę zadłużenia. Łączna kwota długów to ok. 16 000 zł. Nie pracuję, dochód pochodzi z zasiłków – 1000 zł. Nie mogę spłacić długów sama. W firmie oddłużeniowej Szybkie Ugody zaproponowano mi upadłość konsumencką, ale mam obawy. Pożyczka prywatna w tej instytucji jest niemożliwa. Czy istnieje możliwość rozwiązania mojej sytuacji?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

w pierwszej kolejności moją uwagę zwróciło to, co napisałaś o upadłości konsumenckiej. Jaka firma oddłużeniowa doradza upadłość konsumencką przy tak niewielkich długach, jak 16 000 zł? nie chcę nikogo obrażać i posądzać o brak profesjonalizmu, ale firma oddłużeniowa Szybkie Ugody najwyraźniej nie wie, co robi i jak wygląda pomoc osobom zadłużonym!

Poza tym nie słyszałem, aby sąd kiedykolwiek pozwolił na przeprowadzenie postępowania upadłościowego za tak małe długi. Upadłość konsumencką przeprowadza się od poziomu długów sięgających np. 100 000 zł, ponieważ każdy mniejszy dług, a w szczególności zadłużenie na 16 000 tys. zł jest jak najbardziej do spłacenia. Porzuć więc myśli o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką, bo nie tędy droga.

Jeśli nie jesteś zatrudniona i nie uzyskujesz żadnych dochodów, a jedyne comiesięczne wpływy do budżetu rodzinnego to świadczenia w wysokości 1 000 zł, to rzeczywiście bardzo ciężko będzie Ci wyjść z długów.

Jeśli wierzyciele złożą wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej przeciwko Tobie, to komornik po kilku miesiącach egzekucję umorzy, ponieważ nie będzie miał możliwości ściągnięcia od Ciebie jakichkolwiek pieniędzy, ponieważ świadczenia takie jak 500+ wyłączone są spod egzekucji komorniczej.

§ 2. Postępowanie egzekucyjne może być umorzone w przypadku stwierdzenia, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym należności pieniężnej nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Mimo że jest to pewnie dla Ciebie pocieszająca wiadomość, to zwróć uwagę na to, że ogólna kwota Twojego zadłużenia wciąż będzie się powiększać, a dlaczego?

Ponieważ nie dość, że wierzyciele (czyli firmy pożyczkowe) będą naliczać Ci monity i karne odsetki, to jeszcze dojdą koszty windykacyjne, koszty sądowe i koszty komornicze. Składowa suma tych wszystkich kosztów i odsetek sprawi, że Twój dług może wkrótce nawet podwoić się.

Musisz postarać się zdobyć jakieś dodatkowe środki, dzięki którym zaczniesz spłacać swoje długi. Bądź pewna, że długi same nie znikną i rzadko kiedy udaje się doprowadzić do przedawnienia długu, w dzisiejszych czasach każda firma pożyczkowa ma świadomość terminu przedawnienia i będzie skutecznie starać się, by dług nie uległ przedawnieniu.

Jedynym wyjściem z sytuacji będzie tak jak pisałem spłata długów, ale do tego potrzebną będą pieniądze, jeśli pozostaniesz bierna, Twoje długi będą rosnąć, przekreślając za jakieś kilka lat możliwość ich spłaty. Nie dopuść do tego! Trzymam za Ciebie kciuki!