Rachunek końcowy z zarządu majątkiem ubezwłasnowolnionego WZÓR

Kategoria: Wzór pismaRachunek końcowy z zarządu majątkiem ubezwłasnowolnionego WZÓR
Bogumiła zapytał 1 miesiąc temu

Witam. Jak napisać rachunek końcowy z zarządu majątkiem? Jestem opiekunem prawnym osoby dorosłej ubezwłasnowolnionej (jest nią moja mama), która właśnie zmarła. Jakie czynności wobec Sądu powinnam WYKONAĆ, jakie dokumenty wysłać? Czym rachunek końcowy z zarządu majątkiem ubezwłasnowolnionego różni się od corocznego sprawozdania z opieki? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Bogumiła

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

na wstępie pragnę przywołać art. 172 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym:

§ 1. W razie zwolnienia opiekuna lub ustania opieki opiekun obowiązany jest złożyć w ciągu trzech miesięcy rachunek końcowy z zarządu majątkiem.

§ 2. Do rachunku końcowego stosuje się odpowiednio przepisy o rachunku rocznym.

W związku z powyższym oprócz informacji, które ujawniła Pani w sprawozdaniach rocznych, w sprawozdaniu końcowym należy zrobić zestawienie pozostawionego przez zmarłego majątku. Wzór rachunku końcowego z zarządu majątkiem ubezwłasnowolnionego zamieszczam poniżej:

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Rachunek końcowy z zarządu majątkiem wzór

Musi Pani mieć świadomość, że w sprawozdaniu należy starannie i z pełną rzetelnością wymienić wartościowe rzeczy ruchome, w tym sprzęt AGD i RTV oraz biżuterię, podać wartość pozostawionych oszczędności oraz niewykorzystanych środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie.

Dodatkowo należy wymienić nieruchomości i udziały w nieruchomościach, jeśli takowe podopieczny posiadał.

Należy również wskazać, gdzie znajduje się majątek zmarłego – w czyich rękach lub w czyim zarządzie.

W sprawozdaniu należy również podać poniesione koszty, w tym wydatki związane z pochówkiem, załączając zestawienie kosztów lub kserokopie rachunków/faktur.

Znaczenie mają również zobowiązania zmarłego.

Dlatego jeśli w pozostawił on nieuregulowane należności, należy je wymienić w sprawozdaniu. Na koniec można dodać własne uwagi lub zastrzeżenia.

Twoja odpowiedź