Syn płaci alimenty nie ma za co żyć!

Forum prawneKategoria: AlimentySyn płaci alimenty nie ma za co żyć!
DLl zapytał 6 miesięcy temu

Syn ma egzekucję komorniczą (60 procent alimenty) i oprócz tego ma też inne długi ściągane przez komornika, od 3 miesięcy komornik synowi zajął konto i syn dostaje ok. 500 zł, jak ma za to żyć? co musi zrobić, żeby komornik zszedł z konta? syn nie ma za co żyć, już zgłaszał ten fakt komornikowi i nic… czy jak jest 2 komorników to każdy może mu zabrać pieniądze?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

niestety dłużnik alimentacyjny w stosunku do którego prowadzona jest egzekucja, nie może czuć się komfortowo. Jest to zasługa regulacji kodeksowych, które pozwalają na zajęcie aż 60% wynagrodzenia za pracę dłużnika. Niemniej pozostałe 40% zawsze będzie wolne od zajęcia bez względu na ilość prowadzonych postępowań egzekucyjnych.

Dlatego niezależnie od tego, ilu komorników prowadzi postępowanie egzekucyjne, Pani syn powinien otrzymać od pracodawcy 40% wypracowanego wynagrodzenia za pracę. Jeśli potrącona już pensja trafia na zajęte przez komornika zaciągającego dług alimentacyjny konto bankowe, to syn powinien mieć możliwość skorzystania z całej przekazanej przez komornika kwoty. Jeżeli jest inaczej, należy złożyć reklamację w banku.

Dodam jeszcze, że drugi komornik może mieć ograniczone pole działania – pierwszeństwo zaspokojenia mają zobowiązania alimentacyjne. Druga egzekucja będzie skuteczna, jeśli komornika dokona zajęcia innych składników majątku – tych które pominął komornik ściągający dług alimentacyjny.

Może zdarzyć się również sytuacja, że z uwagi na zbieg egzekucji do tego samego składnika majątku, drugi komornik przekaże swoją sprawę komornikowi zajmującemu się długiem alimentacyjnym. Wówczas ściągalnością obu wierzytelności zajmować będzie się ten sam komornika, dzieląc odpowiednio pomiędzy wierzycieli wyegzekwowane kwoty.

Odnośnie możliwości ograniczenia zajęcia to takowej nie ma. Jeśli przy zajęciu wynagrodzenia za pracę stosowane są limity wynoszące 60%, to komornik nie ma możliwości zareagować na wniosek dłużnika. Argumenty, że dłużnik nie ma środków do życia, nie mogą zostać uznane, bowiem komornik związany jest wniosek wierzyciela.

Jedyną szansą dla dłużnika jest znalezienie porozumienia z wierzycielem alimentacyjnym – ugoda w przedmiocie spłaty długu i cofnięcie wniosku egzekucyjnego. Być może syn dojdzie do porozumienia ze swoimi dziećmi lub ich matką, jeśli ta je reprezentuje i będzie miał możliwość spłaty zadłużenia z pominięciem komornika.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź

10 + 11 =