Szybka spłata długu u komornika a koszty komornicze

Forum prawneKategoria: KomornikSzybka spłata długu u komornika a koszty komornicze
UżytkownikUżytkownik zapytał 8 miesięcy temu

Dzień po wezwaniu od komornika do spłaty długu spłaciłem całość zadłużenia, jednak komornik nie uwzględnił kosztów komorniczych zgodnie z Art. 27 pkt. 2 Ustawy o kosztach komorniczych, czyli 3% lub 150 PLN.

Dodatkowo, pomimo że spłaciłem całość zadłużenia, komornik zajął mi pieniądze z rachunku bankowego oraz wynagrodzenie za pracę. Nie wiem jak napisać skargę na czynności komornika lub co dalej z tym zrobić.

Imię:
Mariusz

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witaj,

jeśli opłata egzekucyjna została nieprawidłowo naliczona, a zajęcie rachunku i pensji nadal trwa, w tym momencie zasadnym będzie skarga na czynność komornika, w której należy podnieść, w punktach, iż:

  1. zaskarżasz postanowienie komornika z dnia ….. w sprawie egzekucyjnej Km…. w której organ egzekucyjny błędnie naliczył opłatę stosunkową od spełnionego świadczenia, która zgodnie z regułą wyrażoną w art. 27 ustęp 2 w związku z art. 28 ustęp 1 ustawy z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych winna zostać określona na 3% wartości wyegzekwowanego świadczenia, nie mniej niż 150 zł
  2. pomimo spłaty wierzytelności w dzień po otrzymaniu postanowienia o wszczęciu egzekucji, komornik dokonał zajęcia rachunku bankowego dłużnika oraz jego wynagrodzenia za pracę. Z rachunku bankowego została potrącona kwota….zł

Na koniec proszę wnieść o:

  1. umorzenie egzekucji z rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę oraz natychmiastowy zwrot potrąconych kwot wraz z odsetkami ustawowymi
  2. obciążenie wierzyciela kosztami sądowymi związanymi z przedmiotową skargą.

W uzasadnieniu skargi możesz krótko opisać stan faktyczny sprawy, z podaniem dat (data odbioru korespondencji od komornika, data spłaty, data zajęcia rachunku i pensji).  Do skargi warto dołączyć potwierdzenie wpłaty oraz wydruk z konta świadczący o jego zajęciu i potrąceniu komorniczym.

Skargę na czynność komornika wnosi się do Sądu Rejonowego, przy którym działa komornik, jednak za jego pośrednictwem. Dlatego skargę składasz w kancelarii komornika lub przesyłasz mu pocztą, listem poleconym.

Użyj poniższego już sprawdzonego wzoru pisma:

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór
AvatarJarosław odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, mam komornika i blokadę na 960,18 zł w tym opłaty egzekucyjne 200 zł, wydatki gotówkowe 51 zł, koszty klauzuli 120 zł. Czy jak spłacę wierzyciela z pominięciem komornika, to można odliczyć to, co napisałem u góry? proszę o pomoc… koszty zastępstwa w egzekucji 67,50 zł, koszty procesu 7,50 zł, koszty zastępstwa w procesie 77 zł.

AvatarCabajm odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie, posiadam komornika z Kasy Stefczyka na kwotę około 60 000 zł, mam możliwość spłacić całość zadłużenia u komornika jednorazowo i dodam, że od 5 miesięcy spłacałem około 2 000 zł na miesiąc, stąd moje pytanie ile prowizji zabierze komornik przy takiej jednorazowej spłacie? Czy po spłacie SKOK będzie zobowiązany zwrócić niewykorzystane ubezpieczenie za kredyt? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Twoja odpowiedź