Ugoda z bankiem na spłatę długu a grożenie oddaniem sprawy do komornika

Forum prawneKategoria: DługiUgoda z bankiem na spłatę długu a grożenie oddaniem sprawy do komornika
Kamila zapytał 4 lata temu

Dzień dobry Pani, W latach 90-tych moi rodzice wzięli kredyt na leczenie brata i egzystencję, ponieważ firma, w której pracował Tata, wynagrodzenie wypłacała w talonach. To sprawiło, że brakowało pieniędzy na spłatę długów. Sytuacja pogorszyła się diametralnie gdy Tata został zwolniony z pracy.

Pieniądze z kuroniówki nie wystarczały na spłatę zadłużenia. Sprawę przejął komornik. Minęło już ponad 20 lat, a Rodzice dalej spłacają zadłużenie. Od czasu kiedy Tata przeszedł na emeryturę po ugodzie z Bankami, regularnie co miesiąc wpłaca 800 zł.

Jednak w lipcu br. narodził się problem z Getin Bank, który zaproponował Rodzicom mniejszą miesięczną ratę, jednak do dnia dzisiejszego rodzice nie otrzymali ugody o, którą proszą. W lipcu Bank zajął Tacie część emerytury. Udało się jednak ją odzyskać.

W dniu dzisiejszym do Taty zadzwoniła Pani z Getin Bank i zagroziła oddaniem sprawy do komornika, gdyż spłata zadłużenia nie jest regularna. Nadmienię, że 8.11 Tata wykonał opłatę. Pani z Getin Bank nalega na wpłatę raty za miesiąc listopad.

Kwota zadłużenia pomimo regularnych wpłat nadal wynosi ponad 5 tys. Rodzice są bezsilni. Czy można im jakoś pomóc?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

dług egzekwowany przez komornika, musiał być bardzo duży, skoro po 20 latach komornik nadal prowadzi egzekucję. Jednakże skoro regularnie, każdego miesiąca dochodziło do potrąceń z emerytury, zasadnym wydaje się być wniosek do komornika o udzielenie informacji w sprawie i wskazanie kwot pozostałych do zamknięcia postępowania egzekucyjnego.

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego – wzór

Udzielenie-informacji-o-wpłatach-i-stanie-zadłużenia-dłużnika

Udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia dłużnika

Tylko po wnikliwej analizie akt sprawy, w tym księgi rozliczeń egzekucji prowadzonej przez komornika można powiedzieć, dlaczego egzekucja trwa tak długo – czy chodzi o koszty, odsetki, czy wpłaty są zbyt małe, by je pokryć.

Wniosek o udzielenie wyjaśnień w sprawie można złożyć bezpośrednio w kancelarii komornika lub przesłać listownie. Jeśli mieszkacie blisko siedziby komornika, warto umówić się z nim na spotkanie i porozmawiać o przebiegu postępowania.

Odnośnie ugody z bankiem, to rzecz oczywista, że warto zadbać o wywiązanie się z jej postanowień. Wiecie już Państwo z autopsji, że postępowanie egzekucyjne generuje znaczne koszty, które w konsekwencji spoczywają na dłużniku.

Piszesz, że zadłużenie wynosi 5 000 zł. Nie jest to ogromna kwota, dlatego warto się zastanowić nad jednorazową spłatą i zamknięciem problemu z Getin Bankiem. Być może macie szansę na pożyczkę w rodzinie. Lub ktoś z bliskich Wam osób ma sposobność zaciągnięcia taniej pożyczki z niskim oprocentowaniem.

Może Ci się przydać jeszcze ten wzór pisma:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych