Ugoda z wierzycielem i problem z komornikiem

Forum prawneKategoria: KomornikUgoda z wierzycielem i problem z komornikiem
Aleksandra zapytał 2 lata temu

Witam. Podpisałam ugodę z wierzycielem, pani komornik została o tym poinformowana 30 października. Pensję otrzymuję 18 do 20 dnia każdego miesiąca, więc chciałam się upewnić, że dostanę ją już w całości.

W tym celu zadzwoniłam do kadr. Niestety tam wciąż widnieje informacja o zajęciu pensji. Skontaktowałam się z wierzycielem, gdzie zapewniono mnie o wysłaniu informacji o ugodzie do komornika. Następnie zadzwoniłam do pani komornik, która potwierdziła, że dostała owo pismo, jednak nie ma teraz czasu na zajęcie się tym i nie jest w stanie mi powiedzieć, kiedy to zrobi”.

Chciałam upewnić się jedynie, że 18 dostanę całą pensję, tak jak zapewnił mnie wierzyciel, jednak na każde moje pytanie pani komornik odpowiadała, że ma inne sprawy, a nie tylko moją itp.

Pytanie brzmi czy komornik ma jakiś czas, w którym musi załatwić taką sprawę? Czy może zabrać mi pensję, mimo że wierzyciel wystosował pismo o podpisaniu ugody?

Ponadto jestem zdecydowana złożyć skargę na panią komornik, gdyż w maju tego roku (od rozpoczęcia tej sprawy) podpisałam z nią ugodę o comiesięcznej wpłacie po 300 zł. Niestety dwa tygodnie później znalazłam się w szpitalu i przez trzy kolejne miesiące byłam na zwolnieniu. Pani komornik pobierała ze zwolnienia ową kwotę, mimo to zerwała ugodę.

Dowiedziałam się o tym po zwolnieniu ze szpitala, gdy nie otrzymałam całej pensji. Chciałam wyjaśnić tę sprawę, ale pani komornik stwierdziła, iż to ja powinnam wpłacać to 300 zł, a nie ona sobie odtrącać. Więc czemu od razu sama zaczęła ją pobierać? Czy było to zgodne z prawem? Bardzo proszę o pomoc.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, wycofanie zajęcia jest jedną z rutynowych czynności komornika. Pisma egzekucyjne generowane są zazwyczaj w specjalnych systemach, dlatego nie wymagają dużego nakładu pracy ze strony kancelarii komorniczej.

Kolejne czynności postępowania powinny być więc wykonywane w normalnym toku pracy, bez wskazania przez ustawodawcę ścisłych terminów, ale z uwzględnieniem ewentualnej szkody dla stron postępowania (dłużnik, wierzyciel).

Jeśli Pani komornik zasłania się okolicznością, że przedmiotowe postępowanie nie jest jedyne, to ewidentnie nie odróżnia spraw pilnych, od spraw powiedzmy mniej ważnych. Niestety, tak dzieje się często w dużych kancelariach komorniczych.

Co mogę Pani poradzić?

Myślę, że zasadnym będzie szybkie pismo do kancelarii komorniczej z wnioskiem o zdjęcie zajęcia z wynagrodzenia za pracę z uwagi na zawartą w wierzycielem ugodę.

Wniosek o zdjęcie zajęcia może Pani przesłać listem poleconym (priorytet) lub mailem na skrzynkę kancelarii.

Jeżeli Pani komornik pomimo wniosku wierzyciela – przesłanego odpowiednio wcześnie – i Pani wniosku nie zdejmie zajęcia, przez co pracodawca dokona potrącenia części wynagrodzenia, skarga na czynność komornika będzie jak najbardziej zasadna.

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Odnośnie ugody z maja, to muszę napisać, że komornicy już po kilku dniach zwłoki ze strony dłużnika podejmują kolejne kroki egzekucyjne. Z tego, co Pani napisała, rozumiem, że znalazła się Pani w szpitalu i dlatego nie wywiązała się z ugody (nie dokonała wpłaty), przez co Pani komornik przystąpiła do zajęcia.

Jeśli tak właśnie było, to proszę zastanowić się nad zasadnością skargi, bo moim zdaniem nie ma Pani argumentów, by z Panią komornik wygrać – nie przekroczyła ona granic zajęcia.

anonim odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam problem, podpisałam ugodę z wierzycielem, a komornik mimo to zajął mi konto bankowe. Pojechałam do komornika i wytłumaczyłam, że mam ugodę z wierzycielem a on mi na to, że to jemu mam płacić pieniądze, jeszcze między czasie napisałam wniosek o odblokowanie mi konta, niestety konto mam nadal zablokowane, proszę o radę, co mogę zrobić w tej sytuacji?

Karol odpowiedział 2 lata temu

Witam.

Informacja o ugodzie z wierzycielem dotarła do komornika z opóźnieniem, przez co pracodawca przekazał komornikowi za dużą sumę.

Ponad tydzień temu dostałem pozytywną odpowiedź od wierzyciela i zgodę na ugodę i spłatę długu w ratach i odblokowanie rachunku w zamian za jednorazową wpłatę 1000 zł.

Powiadomienie komornika o naszej ugodzie trwa jednak tak długo, że do wczoraj żadnej informacji nie dostał i z 2800 zł mojego wynagrodzenia zostało zajęte więcej, zamiast umówionego 1000 zł, przez co przekazane wierzycielowi zostało 2000 zł mimo umowy na 1000 zł.

Nie mam środków do życia na święta przez to… czy coś mogę w tej sytuacji zrobić?

Jacek odpowiedział 6 miesięcy temu

Ugoda z wierzycielem a komornik. Mam podpisaną ugodę z wierzycielem, a i tak właśnie dziś moja emerytura została przez komornika zajęta. Podkreślam, iż podpisałem ugodę bezpośrednio z wierzycielem. Pomiędzy wpłatą pierwszej raty a wpłatą drugiej raty, dostałem pismo z ZUS-u o tym, że emerytura została częściowo zajęta. Gdy napisałem o tym fakcie do kancelarii z którą podpisałem ugodę, odpisali tylko, że wniosek o umorzenie został przygotowany. Od tamtej pory już mi nie odpisują. Pozdrawiam Jacek

Twoja odpowiedź

7 + 3 =