Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela

Forum prawneKategoria: KomornikUmorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela
AvatarDawid G. zapytał 8 miesięcy temu

Witam,

Kiedy wierzyciel może złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej? sytuacja dłużnika jest opłakana, komornik sporo już z niego ściągnął (+odsetki). Wystarczy mi to, co komornik już odzyskał.

Chciałbym umorzyć egzekucję, ale nie wiem jak to zrobić. Kolejne pytanie, to czy będę musiał podawać powody, jakimi kieruję się, umarzając tę egzekucję?

Czy komornika to nie będzie obchodzić? czy moglibyście przesłać mi wzór wniosku o  umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela? zupełnie nie wiem jak się za to zabrać…

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Zawieszenie egzekucji długu, to natychmiastowe przerwanie działań komorniczych i wstrzymanie komornika od podejmowania wobec dłużnik kolejnych działań, mających na celu wyegzekwowanie długu.

Co ważne, zawieszenie działań komorniczych nie cofa skutków wcześniejszych jego czynności i pozostaną one w mocy, dopóki dopóty egzekucja nie zostanie całkowicie zakończona lub umorzona.

Zawieszenie postępowania na wniosek wierzyciela zdarza się dość często i w różnych okolicznościach, najczęściej jest podpisanie z dłużnikiem ugody i spłata długu poza komornikiem.

Taka sytuacja leży w interesie dłużnika jak i samego wierzyciela, ponieważ komornik, biorąc do siebie część odzyskanej kwoty, uszczupla budżet dłużnika, oddalając w czasie termin spłaty długu.

A przecież pieniądze, które w ramach prowizji wziął dla siebie komornik, mogłyby zasilić konto wierzyciela?!

Ty jako wierzyciel masz prawo, aby w dowolnym momencie (niezależnie od przeprowadzonych już działań komorniczych), złożyć u komornika pisemny wniosek o zawieszenie postępowania komorniczego i nie musisz we wniosku uzasadniać swojej decyzji.

Wystarczy wyłącznie oświadczenie woli wierzyciela.

Aby zawiesić egzekucję, pobierz poniższy wzór wniosku:

Wniosek o wstrzymanie lub zawieszenie egzekucji komorniczej

Wniosek-o-wstrzymanie-zawieszenie-egzekucji-komorniczej-wzor
Wniosek o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji komorniczej

Twoja odpowiedź