Upoważnienie do odbioru aktu urodzenia WZÓR

Kategoria: Wzór pismaUpoważnienie do odbioru aktu urodzenia WZÓR
Pokemoncka zapytał 10 miesięcy temu

Witam, potrzebuję upoważnienie do odbioru aktu urodzenia, chcę, aby akt urodzenia mojego syna odebrała koleżanka, ponieważ obecnie nie wyjdę z domu z dzieckiem, a z tego co wiem, akt urodzenia jest już do odebrania w urzędzie stanu cywilnego (USC).

Czy mogę prosić o wzór upoważnienia do odbioru aktu urodzenia? dziękuję bardzo. pozdrawiam.

7 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Upoważnienie/Pełnomocnictwo do odbioru aktu urodzenia załączam poniżej:

Upoważnienie do odbioru aktu urodzenia wzór

Odpis aktu urodzenia otrzymuje się zaraz po zarejestrowaniu dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, oczywiście nie ma konieczności wnoszenia opłaty skarbowej za wydanie aktu urodzenia dziecka. USC wyda skrócony akt urodzenia.

Jeśli natomiast będziesz starać się w przyszłości o dodatkowy akt urodzenia, to trzeba wtedy złożyć wniosek o wydanie aktu urodzenia i wnieść opłatę skarbową w wysokości.

Ile kosztuje wydanie aktu urodzenia? za odpis skrócony aktu urodzenia należy zapłacić 22 zł, natomiast za odpis zupełny aktu urodzenia zapłacić należy 33 zł.

Jak jest różnica między skróconym odpisem aktu a zupełnym aktem? Skrócony akt urodzenia zawiera tylko aktualny na dany czas zbiór informacji, w skróconym akcie nie widać zmian, które miały miejsce i które dokonano w dokumencie.

Natomiast odpis zupełny aktu urodzenia jest bardziej obszerniejszy od odpisu skróconego i zawiera zbiór informacji z momentu jego wydania, oraz zbiór zmian, które wprowadzane były w akcie.

Wniosek o wydanie aktu urodzenia można złożyć na 3 sposoby:

  • osobiście w USC,
  • przez internet,
  • listownie

Upoważnienie do odbioru skróconego aktu urodzenia bądź upoważnienie do odbioru zupełnego aktu urodzenia służy do odbioru dokumentu przez osobę wskazaną w upoważnieniu. Osoba wskazana w upoważnieniu lub pełnomocnictwie, powinna mieć ze sobą dowód osobisty, by móc okazać się nim celem sprawdzenia tożsamości.

Odpis aktu urodzenia z Urzędu stanu cywilnego wydaje się również na wniosek osoby trzeciej, jednak niezbędne jest w takiej sytuacji sporządzenie pełnomocnictwa szczególnego przez osobę uprawnioną (np. przez rodzica lub opiekuna prawnego).

Co ważne, pełnomocnictwo udzielone wstępnym (a więc są to rodzice bądź dziadkowie), lub zstępnym (np. dzieci, wnuki), rodzeństwu, małżonkowi nie podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.

Iza odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, pobrałem wzór pełnomocnictwa, jestem w podobnej sytuacji co Pani z pierwszego wątku, nie mogę na razie wychodzić z dzieckiem z domu, muszę poprosić rodziców, żeby odebrali akt urodzenia, czyli jeśli są to moi rodzice, to nie ponosimy żadnych kosztów? nie trzeba będzie płacić tych 17 zł?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Zgadza się Iza,

ani zstępni, ani wstępni nie ponoszą opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, jeśli jednak do odbioru aktu urodzenia wyznaczymy osobę trzecią spoza rodziny, należy wnieść przy odbiorze aktu opłatę w wysokości 17 zł.

Pytajka odpowiedział 5 miesięcy temu

Czy to prawda, że odpis zupełny aktu stanu cywilnego posiada w treści więcej informacji niż odpis skrócony? i że stanowi dokładną kopię treści aktu stanu cywilnego? i jeszcze jedno pytanie, czy jak pójdę do lokalnego Urząd Stanu Cywilnego to osoba upoważniona dostanie odpis od ręki?

Karol odpowiedział 5 miesięcy temu

Pobrałem upoważnienie do odbioru skróconego aktu urodzenia, osobę którą wyznaczyliśmy jako pełnomocnika do odebrania skróconego aktu ur. będzie mój brat, czyli żadnej opłaty w USC nie poniesiemy?

Angelika odpowiedział 4 miesiące temu

Czy córka mojej cioci mogłaby odebrać mój pełny akt urodzenia ze stanu cywilnego po napisaniu przeze mnie upoważnienia? Jestem w ciąży i przebywam w Niemczech, w obecnej chwili nie jestem w stanie osobiście pojechać i odebrać mojego pełnego aktu urodzenia osobiście. Akt ten potrzebuje do zawarcia cywilnego związku małżeńskiego w DE, Czy córka mojej cioci mogłaby to odebrać albo w ostatnim wypadku gdy ona by nie miała czasu to, czy mogłaby to zrobić moja dobra koleżanka?

Twoja odpowiedź