Usunięcie danych o nie terminowym spłacaniu rat w istniejącym kredycie

Forum prawneKategoria: BIKUsunięcie danych o nie terminowym spłacaniu rat w istniejącym kredycie
Tomasz zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, chodzi o usunięcie danych o nie terminowym spłacaniu rat w istniejącym kredycie. Kilka lat temu miałem problemy z terminową spłatą rat w kredycie hipotecznym. Sprawy się wyprostowały i od kilku lat spłacam go co do dnia. Pytanie, czy informacja w BIK z tamtego okresu jest możliwa do usunięcia po 5 latach? Dodam, że kredyt jest nie zamknięty, gdyż to kredyt hipoteczny.

Dziękuję
Tomasz

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Tomaszu,

na wstępie wyjaśnię, że informacje na temat poszczególnych zobowiązań – kredytów, czy pożyczek są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty.

Dlatego jeśli kredy został zaciągnięty na wiele lat np. 10, to przez cały ten czas w BIK znajdować się będą informacje na jego temat. Niemniej dla oceny historii kredytowej największe znaczenie będą mieć wpłaty z ostatnich miesięcy.

Dlatego jeśli opóźnienia w spłacie to już przeszłość, kilka kolejnych lat systematycznych wpłat może dziś nie mieć już żadnego znaczenia.

Natomiast co do usunięcia danych z BIK, to muszę napisać, że informacji o aktywnym kredycie nie da się ukryć, czy też usunąć. Informacje te zostaną usunięte z BIK wraz ze spłatą kredytu. W Twoim przypadku okres pięcioletni po zamknięciu kredytu nie powinien obowiązywać – podajesz bowiem, że od kilku lat spłaty rat są terminowe.

Na koniec jeszcze raz powtórzę, że moim zdaniem problemy ze spłatą kredytu sprzed kilku lat nie powinny dziś mieć wpływu na Twoją zdolność kredytową. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości – sprawdź swój scoring BIK.