Windykacja chce mi dac ugodę na spłatę długu – czy to tylko obietnice?

Kategoria: WindykacjaWindykacja chce mi dac ugodę na spłatę długu – czy to tylko obietnice?
agnlew23 zapytał 6 miesięcy temu

Witam, w grudniu odezwał się do mnie windykator, twierdząc, że mam dług w Profi Credit z 2014 roku, poprosiłam o dokumenty, które to potwierdzą, gdyż nie myślałam, że mam jeszcze jakieś długi, kiedyś miałam długi, ale je spłacałam, widocznie tego mi nie skonsolidowano, w sumie mało to istotne, rozmawiali ze mną o ugodzie, bo z 3 tys. zł długu po takim czasie zrobiło się ponad 9,5 tys.,

Powiedzieli, że umorzą mi odsetki i że do zapłaty w całości będzie tylko 7,5 tys., i ja nawet się zgodziłam, tyle że oni chcą, żebym zapłaciła i dopiero mi taką ugodę dadzą podpisaną, nawet byli u mnie pod domem, a z tych papierów wynika (co mi wysłali na mój wniosek), że była sprawa w sądzie 04.05.2015 roku z klauzulą wykonalności, straszą mnie teraz komornikiem, że wejdzie bez ostrzeżenia i zabierze wszystko z domu.

Nie dostałam żadnego wezwania do zapłaty tylko jakąś informację o zadłużeniu, kopie tylko ugody na maila bez żadnych podpisów. Boje się, że jak zapłacę, oni mi nie dadzą tej ugody, a komornik i tak przyjdzie, nie śpię po nocach co mam zrobić? Pomóżcie proszę.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli faktycznie dług istnieje – jest to Twoje stare i do tej pory nieuregulowane zobowiązanie, to należy dążyć do zawarcia ugody. Dlatego, jeśli jesteś w stanie spłacić część zadłużenia to będzie najlepiej jeśli to zrobisz.

Piszę tak dlatego, że faktycznie wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy, może skierować sprawę do egzekucji komorniczej, co niestety narazi Cię na dodatkowe znaczne koszty.

Oczywiście komornik nie przyjdzie do Twojego domu, by pozbawić Cię majątku. Wcześniej otrzymasz informacje o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, zobowiązanie do spłaty zadłużenia w terminie 7 dni pod rygorem zajęcia majątku.

Dodam jeszcze, że zazwyczaj wraz ze wszczęciem postępowania egzekucyjnego dochodzi do blokady rachunków bankowych dłużnika i zajęcia jego wynagrodzenia za pracę, ewentualnie renty lub emerytury.

Natomiast odwiedzin komornika może spodziewać się dłużnik, który nie spłaca zadłużenia i dopiero wówczas kiedy wcześniej podjęte działania nie przyniosą skutku. Niemniej jednak komornik nie wtargnie do Twojego domu i nie wyniesie telewizor, jak może straszyć cię windykacja Profi Credit.

Wracając jednak do kwestii uregulowania zadłużenia, to ja również obstawałabym za zawarciem ugody na piśmie. Spróbuj więc „wymusić” podpisanie ugody, wskazując na okoliczność, że chcesz mieć na piśmie faktyczną kwotę po uregulowaniu, której zobowiązanie wygaśnie.

Jeśli wierzyciel będzie upierał się co do wcześniejszej spłaty, zaproponuj wpłatę znacznie niższej kwoty np. 1000 lub 2000 zł, a reszty po zawarciu ugody na piśmie.

Dodam jeszcze, że ważne, aby w tytule wpłaty opisać zobowiązanie, tak by w ewentualnym sporze móc wykazać, jaka należność została uregulowana.

Życzę powodzenia w negocjacjach i oczywiście więcej spokoju!

Twoja odpowiedź